Partizan okurları savcılık ifadelerinin ardından serbest bırakıldı

Partizan okurları savcılık ifadelerinin ardından serbest bırakıldı.

3 Ekim’de Dersim ve İstanbul’da gözaltına alınan Partizan, Munzur Çevre Derneği ve gazetemize düzenlenen operasyonda gözaltına alınan 7 kişiden 2’sinin savcılık ifadesine bugün devam etti.

Munzur Çevre Derneği Yöneticisi Özkan Arslan adli kontrol tedbiri istemiyle mahkemeye sevk edildi. Mahkemeye sevk edilen Özkan adli kontrolle serbest bırakıldı.

Partizan okuru Kazım Tosun ise savcılık ifadesinin ardından serbest bırakıldı.

3 Ekim’de Munzur Çevre Derneği üyesi Ali Yıldız “örgüt üyeliği” iddiasıyla tutuklandı.

5 Ekim’de savcılığa çıkarılan muhabirimiz Ertan Çıta da “örgüt üyeliği” ve “örgüte finans sağlamak” iddiasıyla tutuklandı. Çıta Dersim’de muhabirlik yapmaya başladığından beri her türlü tehdide, polisin fiziki takibine maruz kalmıştı. Savcılık ifadesi 4 saat süren Çıta’ya yayınevi faaliyetleri soruldu.

Yazı İşleri Müdürümüz Tuba Apaydın da Çağlayan Adliyesi’nde SEGBİS üzerinden Tunceli Savcılığı’na bağlandı. Yayınevi faaliyetlerinin soru olarak yönetildiği savcılık sorgusunun ardından tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edildi. Mahkemeye sevk edilen Apaydın, haftada 2 kez imza ve yurt dışına çıkış yasağı adli kontrolüyle serbest bırakıldı.

Partizan okurları Yaprak Kurban Tunceli Savcılığı’ndaki savcılık ifadesinin ardından ayda 2; Arzu Özdemir ise Çağlayan Adliyesi’nde SEGBİS üzerinden verdiği savcılık ifadesinin ardından haftada 1 imza adli kontrolüyle mahkemeye sevk edildi ve serbest bırakıldı. Kurban ve Özdemir’e ayrıca yurt dışına çıkış yasağı da verildi.

(İSTANBUL)