Yeni Kaledonya’da Fransa egemenliğine karşı isyan

Fransa’nın Hint-Pasifik’teki sömürgesi Yen Kaledonya’da Fransa egemenliğine karşı isyan büyüyor. Yeni Kaledonya’daki seçimlerde yerli halkın nüfuzlarını azaltacak düzenlemelere tepki olarak eylemler başlamıştı. Yaklaşık 1 haftadır eylemler sürüyor.

Ulusal basında yer alan haberlere göre, Fransız güvenlik güçleri, ülkeden 17 bin kilometre uzaklıktaki kolonisi Yeni Kaledonya’da yaklaşık bir haftadır şiddetli çatışmalar yaşanıyor.

Fransa İçişleri Bakanlığı, geçen hafta Ada’ya sevk ettiği yaklaşık 2 bin 700 polis ve jandarmayla, geniş çaplı operasyonlar yürüterek yerel halkın bağımsızlık dahil taleplerini bastırmayı amaçlıyor.

Şu ana kadar 240 kişinin gözaltına alındı. Fransız hükümetinin talimatıyla Noumea’yı La Tontouta Havalimanı’na bağlayan yollarda tam kontrolü sağlamak için operasyon yürütüldüğünü açıkladı. Yeni Kaledonya Üniversitesi kampüslerinin ikinci emre kadar kapalı kalacağı açıklandı.

YENİ KALEDONYA’DA EYLEMLERİN NEDENİ 

Yeni Kaledonya’da Fransız hükümetinin bağımsızlık yanlısı yerel halkın gücünü kırmaya neden olacak anayasal reform girişimine karşı çıkıyor. Yeni Kaledonya’nın yerel halkı Kanaklar, 300 bin olan Ada nüfusunun yaklaşık yüzde 40’ını oluşturuyor.

Fransız hükümeti, anayasa değişikliği tasarısı ile Ada’daki 25 binden fazla Fransız seçmenin seçimlerde oy kullanmasının yolunu açmak istiyor. Adada 2018, 2020 ve 2021’de olmak üzere 3 kez bağımsızlık için referandum yapılmış fakat bağımsızlık yanlıları, yüzde 50’ye ulaşamamış ancak bu kritik eşiğe yaklaşan oranları yakalamıştı.

Yeni Kaledonya’da eylemlerin ardından olağanüstü hal (OHAL) ilan edilmişti.

(HABER MERKEZİ)