“Yıkılacak Duvarlar” belgeseli YouTube’da yayınlandı

“Yıkılacak Duvarlar” belgeselinin, 18 Mart Politik Tutsaklarla Dayanışma Günü’nde Rosa Luxemburg Vakfı (Rosa-Luxemburg-Stiftung) sayfasında yayınlandığı duyuruldu.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) eski Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, Amed Büyükşehir Belediye eski Eş Başkanı Gültan Kışanak ve HDP eski Milletvekili Aysel Tuğluk’un tutsaklık süreci ile sürgünde yaşayan Sibel Yiğitalp’in anlatımlarından oluşan “Yıkılacak Duvarlar” belgeseli, siyasi tutsaklarla dayanışma günü olan 18 Mart’ta Rosa Luxemburg Vakfının sayfasında yayınlandı. Belgesel ayrıca Almanca, Fransızca, İngilizce, İspanyolca, İtalyanca ve Kürtçe altyazılı olarak izleyiciye ulaştı.

DEMİRCİ: 10 AY İÇİNDE 10 ÜLKEDE TOPLAM 65 DEFA GÖSTERİME GİRDİ

Yıkılacak Duvarlar belgeselinin yapımcısı Adil Demirci yaklaşık 10 aydır Almanya, İngiltere, İsviçre, Avusturya, Fransa, Belçika, ABD, İtalya, İspanya, İsveç ve Türkiye’de toplam 65 defa gösterime girdiğini, binlerce insanın izlediğini ve bunu bir başarılı bir çalışma olarak değerlendirdikleri belirtti.

Yönetmenliğini Hebun Polat ve Şerif Çiçek’in, yapımcılığını da Adil Demirci, Yeşim Coşkun ve Onur Güler’in yaptığı belgesel, Yüksekdağ’ın hapishanede yazdığı şiirlerden oluşan “Yıkılacak Duvarlar” ve Kışanak’ın “Kürt Siyasetinin Mor Rengi” adlı kitaplarından ilham alıyor.

YÖNETMEN POLAT: 40 YILLIK BİR MÜCADELE

Yaptıkları çalışmaya dair bilgi veren Yönetmen Hebun Polat, kadınların ortak özelliklerinin devrimci kişilikleri olduğunu vurgulayarak Yüksekdağ’ın Kürt halkı ile omuz omuza mücadeleyi büyüttüğünü, Kışanak’ın ise 40 yıl önce işkence gördüğü hapishanenin bulunduğu kentte belediye eş başkanı olarak seçildiğini vurguladı. “Yani kitap ismi ve hikâye birbirini buldu” diyen Polat, “Elbette televizyondan, gazeteden, internete erişebildiğimiz belgelerden tutuklu olan insanların durumunu anlayabiliyorduk ama filimi çekerken daha yakından anlamaya başladık. Kışanak’ın kızı Evin Kışanak, Yüksekdağ’ın eşi Sedat Yüksekdağ ve Tuğluk’un ağabeyi Alaattin Tuğluk ile görüştük. Onlar üzerinden belgesel ilerledi. Bazı bölümler Kandıra Cezaevi’nde çekildi.” dedi.

(HABER MERKEZİ)