15 Mayıs Kürt Dil Bayramı’nda yürüyüş gerçekleştirildi

Diyarbakır’da 15 Mayıs Kürt Dil Bayramı yürüyüşünde konuşan DEM Parti Eş Genel Başkanı Bakırhan, Kürt kültürü ve dilini yaşatacak çalışmalara daha fazla ağırlık vereceklerini belirtti.

Diyarbakır’da 15 Mayıs Kürt Dil Bayramı dolayısıyla yürüyüş düzenlendi. Mezopotamya Dil ve Kültür Araştırmaları Derneği (MED-DER), Kürt Edebiyatçılar Derneği, Amed Kürt Enstitüsü, Destar Dergisi, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP), Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti), Özgür Kadın Hareketi (TJA) ile Amed Emek ve Demokrasi Platformu Roboski Parkı’nda bir araya gelen kitle Park Orman’a yürüdü.

DBP Eş Genel Başkanları Çiğdem Kılıçgün Uçar ve Keskin Bayındır ile DEM Parti Eş Genel Başkanı Tuncer Bakırhan’ın da aralarında olduğu yüzlerce kişi, Kürtçenin Kurmancî ve Kirmanckî lehçelerinde, “15 Mayıs Kürt Dil Bayramı Kutlu Olsun” pankartı taşıdı. Yöresel kıyafetleriyle eyleme katılanlar “Be Ziman Jiyan Nabe” sloganları atarak “Zimaneke Azad/Ziyaneke Azad” dövizleri taşındı.

Açıklama Kürtçenin Kurmancî ve Kirmancki lehçelerinde yapıldı.

‘DİL KÜRTLERİN ULUSAL KİMLİĞİDİR’

Kürt dilinin, Kürt halkının değeri olduğunu vurgulayan MED-DER Eşbaşkanı Şükran Yakut “Dil Kürtlerin varlığı ve ulusal kimliğidir. Kürt dilinin özgürlüğü, Kürt milletinin kurtuluşudur. Kürt kadınları ve anneleri ve liderleri tüm baskılara ve zorluklara karşı mücadelelerini sürdürdüler. Celadet Elî Bedirxan ve arkadaşlarının yaydığı bu tohum, Kürt dilinin gelişimi ve mücadelesinde temel bir tarihsel kaynak haline geldi” dedi.

‘HER DER KURDİ HER DEM KURDİ’

Hawar dergisinin “Hawar bilginin sesidir, bilgi kendini bilmektir, kendini bilmek özgürlüğe ve özgürlüğe giden yolu açar” sözleriyle yayına başladığını hatırlatan Yakut, “Çünkü dil varoluşun ilk şartıdır. Bu bilinç ve tarih, Sayın Abdullah Öcalan’ın ‘Dil bedendir, bedeninize iyi bakın’ sözüyle bu kadim gerçeği doğruluyor ve tamamlıyor. Kürtler, son 50 yıldır bu bilinç, kararlılık ve iradeyle mücadele etmiş, hala bu eşsiz mücadeleyi sürdürüyorlar” diye belirtti.

Yakut, devamla şunları söyledi: “Halkımız başta anadilde eğitim olmak üzere hayatın her alanında iktidarlara karşı mücadelesini güçlendirecektir. Bu bağlamda Sayın Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin bir parçası olan Kürtçe üzerindeki tecridin kırılmasına yönelik mücadeleyi yükseltmek ve yaygınlaştırmak amacıyla bu yıl ‘Her der Kurdi her dem Kurdi’ sloganıyla program ve programlar düzenleyeceğiz. Kürt dilinin çığlığını ve sesini her yerde yükselteceğiz.”

BAKIRHAN: DİLİMİZE SAHİP ÇIKMALIYIZ

DEM Parti Eş Genel Başkanı Tuncer Bakırhan, Kürt siyaseti, dili ve kültürüne yönelik baskıya dikkat çekerek, “Bugün özgürce dilimizin bayramını kutlayamıyoruz. Bunların zorbalığına karşı dilimize sahip çıkmalıyız. Bundan sonra her yerde ve her zaman Kürtçe konuşup yazıp, düşüneceğiz. Kürt kültürü ve dilini yaşatacak çalışmalara daha fazla ağırlık vereceğiz. Burada belediye eşbaşkanlarımıza da sesleniyoruz; bundan sonra Kürtçe üzerinde daha çok durmalıdırlar. Dilimiz varlığımızdır. Sokak ve caddelerde dilimizi öğreneceğiz ve halkımıza da öğreteceğiz.  Bunun için bütün imkânlarımızı seferber edeceğiz” dedi.

(HABER MERKEZİ)