“ABD Orta Doğu’daki gerilimleri Latin Amerika’daki hâkimiyetini derinleştirmek için kullanıyor”

Brezilya’da devrimci gazete A Nova Democracia ABD emperyalizminin Orta Doğu’da yaşanan çatışmaları ve gerilimleri Latin Amerika’daki saldırganlığı artırmak için kullandığı belirtti. A Nova Democracia’da “ABD Orta Doğu’daki Gerilimleri Latin Amerika’daki Hâkimiyetini Derinleştirmek İçin Kullanıyor” başlıklı yazısını okuyucularımızla paylaşıyoruz.

ÇEVİRİ| ABD Orta Doğu’daki Gerilimleri Latin Amerika’daki Hâkimiyetini Derinleştirmek İçin Kullanıyor

ABD Güney Komutanlığı (Southcom) Generali Laura Richardson kısa süre önce verdiği bir söyleşide Orta Doğu’da artan gerilimleri Latin Amerika’ya yönelik artan emperyalist saldırganlığı meşrulaştırmak için kullandı. “Hizbullah’ın (Latin Amerika’daki) faaliyetleri açıkça bir endişe kaynağıdır” diyen Richardson, 11 Eylül 2001 entrikalarından sonra kurulan ve İran ve Suriye gibi ABD tarafından saldırıya uğrayan ülkelere yönelik eylemleriyle (yaptırımlar gibi) tanınan emperyalizm yanlısı bir ABD düşünce kuruluşu olan Foundation for the Defence of Democracies (FDD) ile bir röportaj yaptı.

Latin Amerika’daki söz konusu “Hizbullah faaliyetleri”, Southcom tarafından Latin Amerika ülkelerinde, özellikle de İslami grubun sözde “operasyonlarına” maruz kalan Arjantin, Brezilya ve Paraguay gibi ülkelerde egemenliğini ve saldırganlığını derinleştirmek için kanıt olmaksızın sıklıkla kullanılmaktadır. Arjantin’de ABD emperyalizmi, Hizbullah operasyonları iddiasıyla Neuquén eyaletinde bir askeri üs inşasını bile finanse etti.

Bu grup boşuna seçilmedi. Lübnan ve İran’da faaliyet gösteren çok uluslu bir grup olan Hizbullah, geçtiğimiz hafta Siyonist İsrail devleti tarafından saldırıya uğrayan Filistinlilerle dayanışma amacıyla İsrail’in kuzeyine karşı gerçekleştirdiği eylemlerle uluslararası basın tekelinde öne çıktı. Şimdi ABD, Amerikan alt kıtasındaki kendi saldırganlığını meşrulaştırmak için “terörle mücadele” sloganı altında İslami grubun savaşçılarına karşı yarattığı anti propagandayı derinleştirmeye çalışıyor.

Aynı şekilde İran da emperyalist ordu tarafından hedef alınmıştır. “Dünya turu yapan İran savaş gemileri Pasifik’ten yarımküreye geldi ve çok sayıda şehirde durmaya çalıştı, ancak reddedildi. Ve fırkateyn Rio’da de Janeiro son buldu.” dedi. Orta Doğu’da gerilimin tırmandığı son 11 günde İran da gündemdeydi. Ülke birden fazla kez Filistin’e desteğini ilan etti ve Siyonistlerin Filistinlilere karşı işlediği savaş suçlarının devam etmesi ya da ABD’nin Orta Doğu’ya müdahale etmesi halinde harekete geçeceğini belirtti.

Richardson, Orta Doğu ülkelerinin yanı sıra ABD’nin diğer emperyalist rakiplerini de “kötücül etkiler” olarak nitelendirdi. “Çeşitli şeyler yaşadık… Rusya’nın yarımkürede yaptıkları […] bahar aylarında bölgeye, Küba’ya, Nikaragua’ya, Venezüella’ya ve aynı zamanda toplantılar için Brezilya’ya seyahat ediyor” dedi.

Emperyalist saldırganlığın derinleştirilmesini meşrulaştırmak için “dış etkileri” gündeme getirme stratejisi genel olarak ABD emperyalizmi ve özel olarak Southcom tarafından iyi bilinmektedir. Geçtiğimiz aylarda, sızdırılan bir ABD hükümet belgesi, Paraguay’da bir “yolsuzlukla mücadele operasyonu” planlandığını ortaya çıkardı ve diğer nedenlerin yanı sıra, Çin’in “seçimlerden sonra gözlerini yenilenmiş bir güçle Paraguay’a çevirmesi” olasılığıyla gerekçelendirildi. 2008 ile 2020 yılları arasında Southcom komutanlarının ABD Senatosunda yaptığı 13 konuşmadan sadece birinde Çin, Rusya ya da İran’a atıfta bulunularak “dış tehditlerden” bahsedilmemiştir.

Bunlar, ABD emperyalizminin özellikle Latin Amerika’daki yarı sömürgeleri üzerindeki hâkimiyetini sürdürme konusundaki çaresizliğinin işaretleridir. Bu ihtiyaç hem emperyalistler arası çatışmalar hem de 7 Ekim’de Filistin Ulusal Direnişi’nin kanıtladığı gibi dünya çapında kitlelerin artan patlayıcılık düzeyi nedeniyle artan küresel gerilimler karşısında daha da belirgin hale gelmektedir.

ABD general ayrıca şu itirafta bulundu: “Bölgede [Latin Amerika], güvensizlik ve kırılganlıkla birlikte, kötü niyetli stratejik rakipleri dışarıda tutmak için daha fazlasını yapabileceğimizi düşünüyorum.”