ABD’de üniversitelerde İsrail karşıtı protestolar

ABD’deki üniversite kampüslerinde Gazze protestoları sürüyor. Texas Üniversitesi’nde yaklaşık 20 öğrenci polis saldırısı sonrası gözaltına alındı. Teksas’taki saldırıdam saatler sonra Güney Kaliforniya Üniversitesi’nde de öğrenciler gözaltına alındı.

Güney Kaliforniya Üniversitesi’nde öğrenciler, Los Angeles Polis Departmanı tarafından gözaltına alınacaklarına dair daha önce yapılan uyarıya rağmen kampüsün ortasında kollarını kavuşturarak bir çember oluşturdu. Çevik kuvvet teçhizatı giymiş ve ellerinde coplar bulunan polisler grubun etrafını sardı ve tek tek öğrencilere saldırarak gözaltına aldı.

Teksas’ta ise polis, kalabalığın arasına dalarak en az 20 öğrenciyi gözaltına aldı. Müdahale esnasında bir kameraman polis tarafından itilip yere düşürülerek ters kelepçeyle gözaltına alındı. Kanalı, kameramanın gözaltına alındığını doğruladı.

Massachusetts’teki Harvard Üniversitesi bu hafta Harvard Yard’a erişimi sınırlandırarak ve çadır ve masalar için izin alınmasını isteyerek protestoların önüne geçmeye çalıştı. Bu durum, üniversitenin Harvard Lisans Filistin Dayanışma Komitesi’ni askıya almasına karşı Çarşamba günü düzenlenen mitingin ardından eylemcilerim 14 çadırlık bir kamp kurmasını engelleyemedi.

Amerika Birleşik Devletleri’nin Kaliforniya eyaletinde bulunan Berkeley Üniversitesi (UC Berkeley) kampüsünde öğrenciler, İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırıların sona ermesi ve Filistinlilere yönelik soykırıma son verilmesi talebiyle kamp kurarak eylem düzenledi. ( Tayfun Coşkun – Anadolu Ajansı )

YÜZLERCE GÖZALTI

İsrail-Hamas savaşını protesto eden öğrenciler, okulların İsrail’le mali bağlarını kesmesini ve aylardır süren çatışmayı mümkün kılan şirketlerden el çekmesini talep ediyor.

Polis bu hafta New York Üniversitesi’nde 133 öğrencinin, Yale Üniversitesi’nde kurulan bir kampta da Pazartesi günü 40’tan fazla öğrencinin gözaltına alındığını açıklamıştı.

Columbia Üniversitesi Çarşamba günü erken saatlerde öğrenciler ve polis arasında bir başka çatışmayı önledi. Üniversite Başkanı Minouche Shafik kampın boşaltılması konusunda bir anlaşmaya varılması için Salı günü gece yarısına kadar süre tanımıştı ancak okul müzakereleri uzatarak eylemcilerle görüşmelere 48 saat daha devam edeceğini açıkladı. Columbia Üniversitesi’nden bir sözcü, üniversitenin Ulusal Muhafızlar’ı getirmekle tehdit ettiği yönündeki söylentilerin asılsız olduğunu söyledi. Üniversitenin iletişimden sorumlu başkan yardımcısı Ben Chang, “Odak noktamız düzeni sağlamak ve bunu diyalog yoluyla başarabilirsek başaracağız” dedi.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Çarşamba günü yayımladığı bir video açıklamasında ABD üniversite kampüslerindeki Filistin yanlısı eylemlere sert tepki göstererek, bazı üniversite rektörlerinin tepkisinin “utanç verici” olduğunu söyledi ve eyalet, yerel ve federal yetkilileri müdahale etmeye çağırdı.

(HABER MERKEZİ)