Açlık grevine başlayan tutsaklara disiplin cezası verildi

ÖHD Urfa Şubesi, “Abdullah Öcalan’a özgürlük, Kürt sorununa çözüm” talebiyle başlatılan açlık grevine katılan Urfa 1 ve 2 No’lu hapishanelerindeki tutsaklara disiplin cezaları verildiğini duyurdu.

Özgürlük için Hukukçular Derneği (ÖHD) Urfa Şubesi, Urfa 1 ve 2 No’lu T Tipi hapishanelerinde kalan tutsaklarla yaptıkları görüşmeleri kamuoyu ile paylaştı.

Urfa 2 No’lu T Tipi’nde bulunan bir koğuşun açlık grevinde olduğu belirtilen raporda, eyleme katılan yüzde 90 engelli tutsak Emin Güler ile yapılan görüşmeye de yer verildi. Güler’in anlattıklarına dair şu ifadeler kullanıldı:

“Güler, açlık grevine ilk girdiği gün idare tarafından ‘seni kontrol altında tutmak istiyoruz’ gerekçesiyle hücreye götürülmek istendiğini, ancak sonradan idarenin bundan vazgeçtiğini aktardı. Güler, hakkında açlık grevine başlaması sebebiyle disiplin soruşturması başlatılıp 1 aylık etkinlik yasağı kararı alındığını, şu an aynı koğuşta bulunan Maksut Dürmüş ile grevde olduğunu iletti.”

Ayrıca Urfa 1 No’lu Hapishanesine dair ise burada kalan Selami Çiftçi isimli tutsak ile yapılan görüşmenin ayrıntıları da raporda yer aldı. Açlık grevine katılmasından dolayı hakkında disiplin soruşturması açılan Çiftçi’nin kurumda görevli psikologla görüştürülerek eylemini sonlandırmaya ikna edilmeye çalışıldığı belirtildi.

(HABER MERKEZİ)