AGEB 1 Mayıs tutuklamalarına dair açıklama yaptı

Avrupa Göçmen Emekçiler Birliği (AGEB) 1 Mayıs’ta ve sonrasında yaşanan gözaltı ve tutuklamalara dair açıklama yaparak “Bir kez daha söylemek gerekir ki yapılan gözaltı ve tutuklamalar, Taksim 1 Mayıs iradesini ve direnişini durduramaz!” dedi.

Açıklamanın tam hali şu şekilde:

“Her sene olduğu gibi bu sene de Taksim’i yasaklayan zihniyete karşı Saraçhane, Mecidiyeköy ve Beşiktaş’ta bir araya gelen on binlerce kişi yasaklara meydan okudular.

“Saraçhane’de 1 Mayıs alanına yürüyen Partizan kortejinin, İbrahim Kaypakkaya silüetli flama ve önlükleri bahane edilerek alana girmesini engelleyen faşistler, İbrahim Kaypakkaya’nın fotoğrafından bile ne kadar korktuğunu bir kez daha göstermiş bulunuyor. Partizan’a yönelik yapılan 2 saldırı sonucunda 17 kişi gözaltına alındı ve günler sonra çıkarıldıkları nöbetçi savcılıkta 6 kişi tutuklanarak Silivri Hapishanesine sevk edildi.

“Faşist TC devleti Taksim’e çıkmaya çalışan onlarca kişiyi gözaltına almıştır. Devletin İsrail ile olan ticaretini konu eden Gençlik Komitesi kortejine saldırmış, 18 kişiyi gözaltına almıştır.

“1 Mayıs sonrası yine onlarca ev baskınında da birçok devrimci arkadaşımız gözaltına alınmaya devam etti.

“Bir kez daha söylemek gerekir ki yapılan gözaltı ve tutuklamalar, Taksim 1 Mayıs iradesini ve direnişini durduramaz!

“AGEB olarak 1 Mayıs’ta Taksim için gösterilen tüm direnişleri ve ortaya çıkan ilerici iradeyi sahipleniyoruz.

“Komünist Önder İbrahim Kaypakkaya’ya yönelik bu saldırılara karşı onu daha güçlü sahiplenelim. Ve Partizan’ın organize ettiği 18 ve 19 Mayıs’ta gerçekleştirilecek olan İbrahim Kaypakkaya’yı anma gecelerine tüm halkımızı katılmaya ve destek vermeye çağırıyoruz.

“Komünist Önder İbrahim Kaypakkaya Ölümsüzdür!

Avrupa Göçmen Emekçiler Birliği – AGEB”

(AHM)