Arteche’de işçiler işten atılan arkadaşları için eylemde

Kocaeli’nde Arteche fabrikasında çalışanlar üretim bölümüne havalandırma istedi. Yönetim talebi kabul etmeyerek 3 işçiyi işten çıkarttı. Duruma tepki gösteren diğer işçiler eyleme başladı.

Özgür Kocaeli’de yer alan habere göre Kocaeli’de Dilovası Makine İhtisas OSB’de bulunan Arteche Turkey (Esitas Elektrik) firmasında çalışan işçiler, üretim bölümü için havalandırma talep etti. İlgili sendikanın iş yeri temsilcisi ile görüşen işçiler taleplerini iletti. Ancak fabrika yönetimi ile yapılan görüşmelerden olumlu netice çıkmadı. Bu süreçte Birleşik Metal-İş Sendikasının yetkilileri de patronun yanında olunca fabrikaya işçilerin talep ettiği havalandırma yapılmadı.

Toplu sözleşme döneminde de patron, sendika ve işçiler anlaşamayınca sıkıntı büyüdü. Yaşananların ardından iş yeri baş temsilcisi Yunus Emre Taşdemir, temsilci Tunay Doğan ile Şenol Yerük mail yoluyla yapılan tebligatın ardından işten çıkartıldı. Kararın ardından Birleşik Metal-İş Sendikası’ndan da destek göremeyen işçiler kendi iradesiyle eylem yapmaya başladı. İşçiler, işten atılan arkadaşları için domates ekmek yedi.

Fabrikada eylemin devam edeceği öğrenildi.

(HABER MERKEZİ)