Çalışma Bakanlığının BİRTEK-SEN’e kestiği ceza protesto edildi

Özak Tekstil işçilerinin örgütlendikleri BİRTEK-SEN’e “sendika değiştirme baskısı” iddiasıyla 1,5 milyon TL ceza kesilmesi Çalışma Bakanlığı önünde protesto edildi.

Bakanlık önünde yapılan açıklamaya Agrobay işçileri de katıldı.

Evrensel’in haberine göre; Özak Tekstil işçilerinin 80 gün boyunca iş yerindeki baskıya, mobbinge, işten atmalara, kadın işçilere yönelik tacize, fabrika içinde kurulan ikna ve sorgu odalarına karşı kendi seçtikleri sendikada örgütlenmek için mücadele ettiğini dile getiren BİRTEK-SEN Genel Başkanı Mehmet Türkmen, “Bütün dünyanın duyduğu bu ihlalleri, bu ülkeyi yönetenlere, Çalışma Bakanlığına duyuramadık” dedi.

Kâğıt üzerinde bile olsa yetkililerin uymak zorunda olduğu yasaların olduğunu ifade eden Türkmen, “Biz buna dikkat etmelerini bekliyoruz. Bugün Çalışma Genel Müdürüyle ve Çalışma Bakan Yardımcısıyla görüştük. Bütün anlattıklarımıza samimiyetle dinledi, hak verdi. Teftiş Kurulu Başkanı ile görüşeceğini, elinden geleni yapacağını söyledi. Umarım bu sözünü tutar” diye konuştu.

İşçilerin hak istediklerinde hemen işten atıldığını belirten Türkmen, “Defalarca biz bakanlığa çağrı yaptık, bunların hiçbirine yanıt gelmedi. Ama Özak patronu direnişin üçüncü günü bakanlıktan teftiş istiyor, üç gün sonra teftiş yapılıyor, bir ay sonra rapor hazırlanıyor ve sendikamıza ceza veriliyor. Söz konusu patron olduğu zaman bürokrasi öyle hızlı işliyor ki teftiş geliyor, valilik yasak kararı getiriyor, kalkanlar, coplar hazırlanıyor” dedi.

ORTAK MÜCADELE ÇAĞRISI

Bu cezanın sadece Özak işçilerine, BİRTEK-SEN’e verilmediğini belirten Türkmen şöyle devam etti: “Kölelik düzenine boyun eğmeyen, insanca çalışma koşullarına karşı, sarı sendika düzenine karşı gerçekten işçilerin iradesiyle örgütlenen bütün sendikalara, bütün işçilere yönelik bir tehdittir. Eğer bunu gerçek bir itirazla püskürtemezsek bugün BİRTEK-SEN’in başına gelen yarın iktidar yanlısı olmayan her sendika mali olarak çökertilir ve fiilen sendikacılık yapamaz hale gelir. Bütün emek örgütleri ve siyasi partilere sesleniyoruz. Bu sadece bizim meselemiz değil. Buradaki işçi düşmanlığına, sendikal örgütlenme hakkını ortadan kaldıran bu hukuksuzluğa karşı mücadele eden işçilerin yanında durmazsanız haktan hukuktan bahsetmenizin hiçbir inandırıcılığı olamaz.”

(HABER MERKEZİ)