Candan Merzeci Ortaokulu’nda 3 öğrenciye cinsel taciz

Okul müdür yardımcısı E.Ö., 13 yaşındaki 3 öğrenciye sistematik cinsel tacizde bulundu.

Mersin’in Toroslar ilçesinde Candan Merzeci Ortaokulu’nda 13 yaşında olan 3 kız çocuğu, müdür yardımcısı E.Ö.’nün cinsel tacizine maruz kaldı. Yaklaşık bir buçuk yıl taciz edilen çocukların yaşadıklarını ailelerine ve rehber öğretmenlerine anlatmasıyla olay ortaya çıktı.

Mezopotamya Ajansı’nda Yüsra Batıhan ve Ergin Çağlar haberine göre mesajlarda E.Ö.’nün çocuklarla öğretmen-öğrenci ilişkisi kurmaya çalıştığı, daha sonraki mesajlarında ise cinsel içerikli sorular sorup, müstehcen görüntüler paylaştığı görülüyor.

SİSTEMATİK TACİZ

Taciz edilen öğrencilerin velilerinden C.G., müdür yardımcısı E.Ö.’nün öncelikle çocuklara “iyi ve ilgili bir öğretmen” izlenimi vermeye çalıştığını belirterek “Deprem sürecinde hibrit eğitime geçilmesiyle, öğretmenler öğrencilerle telefon ve sanal medya hesapları üzerinden görüşmek zorunda kaldı. Bu durum E.Ö. gibi sözde eğitimci kişiler tarafından suiistimal edildi. Önce çocuklarla dersler hakkında normal konuşuyor. Sonra cinsel içerikli mesajlar atıyor. Çocuk dersle ilgili bir şey sorarken ‘tek misin, evde yalnız mısın, ailen evde mi?’ gibi sorular soruyor. Bazen de çıplak fotoğraflarını gönderiyor” şeklinde anlattı.

Tacize uğrayan çocukların ailelerinin, yaşanan olayı okul yönetimine söyledikten sonra olayın savcılığa bildirildiğini belirten C.G., savcılığın soruşturma başlatıldığını ifade etti. C.G., soruşturmaya “gizlilik” kararı getirildiği için taciz failinin gözaltına alınıp alınmadığına dair bilgi sahibi olmadıklarını söyleyerek soruşturma kapsamında 8 Mart Cuma günü 3 öğrencinin ifadesine başvurulduğunu söyledi.

Okul Müdürü ve Mersin İl Milli Eğitim Müdürlüğü iddialar hakkında sorulan soruları yanıtsız bıraktı.

(MA)