CHP belediyelerinden geri adım

DERSİM- Dersim merkez ve ilçe belediyelerinin yer aldığı Dersim Katı Atık Birliği (DER-KAB) tarafından Sütlüce köyünde yapılmak istenen katı atık tesisinde CHP belediyeleri geri adım attı. CHP’li ilçe belediyeleri projeyi başta onaylamıştı. Tepkilerin ardından DER-KAB meclisine dilekçe vererek projenin yerinin değiştirilmesini talep etti. Bu talep karşısında SMF’li Dersim Belediyesi’nin ve DER-KAB meclisinin alacağı karar bekleniyor.

CHP Ovacık Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül, CHP Hozat Belediye Başkanı Seyfi Geyik, CHP Pülümür Belediye Başkanı Müslüm Tosun ve CHP Pertek Belediye Başkanı Ruhan Alan’ın imzasını taşıyan itiraz dilekçesinde şu ifadeler yer aldı:

Tunceli merkez Sütlüce Köyü sınırları içinde yapımı düşünülen Katı Atık ve Bertaraf tesisinin yapılacağı alanın, sosyolojiK, kültürel, çevresel açıdan, ayrıca şehir merkezine çok yakın olması sebebiyle çok yakın bir gelecekte şehir merkezinde koku ve kimyasal etkiden yaşanmayacak konuma gelineceği ve bu sebeplere halk sağlığı açısından büyük sorunlar yaratacağından, geri dönüş ve telafisi bakımından sıkıntılar yaşamamak için, keza yöre köylülerinin haklı itirazları nedeniyle oluşturduğu kamuoyu desteğinin ilimizi aşıp İstanbul ve Avrupa’nın bazı kentlerinde de gördüğü desteğin de oluşan tepkinin görülmezden gelinmeyeceği dikkate alınarak;
Tüm bu haklı gerekçeler nedeniyle üyesi bulunduğumuz DER-KAB Meclisinin mevcut projenin mevcut alanında yapımından vazgeçilmesi yönünde karar alınmasını aşağıda imzası bulunan meclis üyeleri olarak talep ediyoruz.

NE OLMUŞTU?

Avrupa Birliği’nin fonuyla yapılmak istenen projeye bölge halkı tepki gösteriyor. Bilirkişi raporlarına göre bölgede 26 futbol sahası büyüklüğünde yapılacak projede binlerce ağacın kesileceği ifade ediliyor.

Sütlüce köylüleri yapılmak istenen katı atık tesisi projesini protesto etmişti. Sanat Sokağı’nda kefenleriyle ve tabutla bir araya gelen köylüler Dersim Belediyesi önüne yürüyüş gerçekleştirmişti.

Köylüler 27 Aralık’ta yaptıkları eylemde tepkilerini dile getirmişti. Köylüler adına yapılan konuşmada “Biz orada öleceğiz toprağımızı vermeyeceğiz. Doğa diyorki Dersim Belediyesi bizi yok etmek istiyor. Bu ormanlar yok olursa biz de yok olacağız. Toprağımız için öleceğiz o yüzden de kefenlerimizi giydik. Canlıların yok olmaması için ilk biz canımızı vereceğiz. Hani söz yetki karar halkındı. Halk burada Maçoğlu nerede! Bir ilçenin belediyesi lokantanın çöpü kadar. Halkı yanıltıyorlar.” denilmişti.