Emekliler Ankara’da buluştu: “Emeklilikte insanca yaşam haktır”

Açlık, yoksulluk ve sefalet içerisinde yaşamını sürdüren emekliler, Ankara’daki mitingde bir araya geldi.

Emeklilerin Sendikası, DİSK/Emekli-Sen ve Emeklilerle Dayanışma Sendikası tarafından düzenlenen “Büyük Emekli Mitingi” Ankara Anıtpark’ta gerçekleşti. Yoğun katılımın olduğu mitinge sendikalar, demokratik kitle örgütleri ve siyasi partiler destek verdi.

ÇERKEZOĞLU: EMEKLİLİKTE İNSANCA YAŞAM HAKTIR

Mitingde açıklamalarda bulunan DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, “Emeklilik alanında yaşanan her türlü adaletsizliği ortadan kaldırmak için mücadele ediyoruz. ‘Emeklikte insanca yaşam haktır’ diyerek mücadele ediyoruz. ‘Emekli olmak haktır’ diyerek mücadele ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Çerkezoğlu, şunları söyledi: “Biz biliyoruz ki bugün bu meydanda olan, olmayan bütün dostlarımızla birlikte dayanışma içinde ama mutlaka birlik ve bütünlük içinde bu mücadeleyi kazanacağız. Bugün emeklilerin mücadelesi, emeklilikte insanca yaşam mücadelesi; aynı zamanda çocuklarımızın, gençlerimizin geleceğinin mücadelesidir, aynı zamanda ülkemizin geleceğinin mücadelesidir, memleket mücadelesidir.”

Emeklilerle Dayanışma Sendikası adına konuşan Mahinur Şahbaz da emeklilerin sefalet ücretlerine mahkûm edildiğini vurgulayarak insanca bir yaşam için mücadeleden vazgeçmeyeceklerini  kaydetti.

Mitingde Tüm Emekliler Sendikası adına konuşan Zeynel Abidin, emeklilikte ayrımcılığa ve eşitsizliğe karşı mücadele edeceklerini vurguladı.

DİSK Emekli-Sen Genel Sekreteri Fikri Kalender de konuşmasında şunları söyledi:

DEVLETİN BORCUNU EMEKLİYE AKITACAK BİR BÜTÇE 

“Bugün bu ülkenin emeklileri sokakta. Çünkü Türkiye, işçiler, emekliler, emekçiler, yaşlılar, gençler, kadınlar ve çocuklar için yaşanmaz bir ülke haline geldi. Türkiye’de işçiler yaşayamıyor. Fabrikalar, madenler, iş yerleri bir işçi mezarlığı haline gelmiştir.

“İş cinayetleri sürerken mesaisini şans eseri ölmeden tamamlayabilenler, yoksulluk, açlık ve sefaletin pençesinde yaşam mücadelesi vermeye devam ediyor. Milyonlarca işçi, ortalama ücret haline gelen açlık sınırı altındaki ücretlere mahkûm ediliyor.

“Tüm bu gerçeklere gözlerini kapatanlar bir kez daha yükü halkın sırtına yüklemeyi planlayarak bütçe hazırlıyorlar. Sağlığın yükünü hastaya, eğitimin yükünü veliye, patronun yükünü işçiye, emekçiye, devletin borcunu emekliye akıtacak bir bütçe.”

“ASGARİ YAŞAMAK İSTEMİYORUZ”

Meydanda toplanan emekliler sık sık “Kurtuluş Yok Tek Başına Ya Hep Beraber Ya Hiçbirimiz”,  “Birleşe Birleşe Kazanacağız”, “Asgari Yaşamak İstemiyoruz” sloganları attı.

EMEKLİLERİN TALEPLERİ

Miting yapan emeklilerin talepleri ise şöyle:

– Emeklilikte insan onuruna yaraşır bir ücret

– Emekli aylıkları; pirim günü esas alınarak ve intibak yasası çıkarılarak yeniden düzenlenmesi, aylık bağlama oranları dul ve yetimleri de kapsayacak şekilde milli gelir artışı dikkate alınarak yükseltilmesi

– 3600 ek gösterge mağdurlarının haklarının verilmesi

– Memurlara verilen 8 bin 77 liranın bütün emeklilerin aylıklarına yansıtılması ve ayrımcılığa son verilmesi

– Asgari ücret çekirdek ailenin insanca yaşam normlarına göre belirlenmesi ve en düşük emekli maaşının bu orandan aşağı olmaması

– Sağlıkta katkı paylarının tamamen kaldırılması

– Emekli bayram ikramiyelerinin asgari ücret düzeyinde az olmamak kaydıyla miktarı ve sayısının arttırılması

– Sendika hakkının engellenmesine son verilmesi, sendikalarına açılan kapatma davalarının geri çekilmesi

– Emeklilere toplu sözleşmeli sendika hakkı verilmesi ve Sosyal Güvenlik Kurumundan emekli aylığı alanların tamamını kapsayacak biçimde düzenlenmesi

– Güvenli bir çevre, yaşanabilir bir doğa hakkının tanınması

– EYT’lilerin tüm haklarının verilmesi ve emeklilikte yaş şartının kademeli ve adil bir şekilde düzenlenmesi

 

(HABER MERKEZİ)