Yüzlerce motokurye katledilen meslektaşları Yunus Emre Göçer için adliye önünde toplandı

Somali cumhurbaşkanının oğlu tarafından katledilen motokurye Yunus Emre Göçer için meslektaşları adliye önünde toplandı.

Yüzlerce motokurye meslektaşları Yunus Emre Göçer’in Somali cumhurbaşkanının oğlu tarafından katledilmesini, katilin serbest bırakılıp yurt dışına kaçmasını Çağlayan Adliyesi önünde toplanarak protesto etti.

Zincirlikuyu metrobüs köprüsünden hareket eden motokuryeler meslektaşları Yunus Emre Göçer için Çağlayan Adliyesi önünde toplandı. Göçer’in meslektaşları Çağlayan Adliyesi önünde basın açıklaması yaptı.

Somali Cumhurbaşkanı Hasan Şeyh Mahmud’un oğlu Hassan Sheikh Mohamud’in elini kolunu sallayarak ülkeden kaçmasını protesto eden kuryeler “Yunus için adalet” dedi.

“KAÇMASINA İZİN VERDİLER”

Çağlayan Adliyesi önündeki basın açıklamasını Göçer’in avukatı İlyaz Çimen okudu. Çimen failin gerçeğe aykırı ifadesine rağmen serbest bırakıldığını anlatarak “Şüpheli salıverildiği anda yüzde yüz kusurlu olduğu zaten kolluk tarafından biliyordu. Bu olayda kaza tutanağını düzenleyen trafik polisleri mi, merhumun faili hakkında salıverilmesi kararı veren nöbetçi savcı mı, kusurun failde olduğunu tespit eden ve buna rağmen göz göre göre şüpheliyi salıveren kolluk görevlileri mi kusurlu? Şüphelinin kaçması göz göre göre engellenememiştir. Failin kaçması konusunda sorumlular hakkından idari ve adli soruşturma başlatılması adına buradan ihbarda bulunuyorum” dedi.

“ÖLMEK İSTEMİYORUZ”

Daha sonra Göçer’in bir meslektaşı söz alarak “Bugün Yunus için adalet için herkes burada. Biz artık ölmek istemiyoruz. Bizim de evimizde bekleyen bir ailemiz var. Ölmek istemiyoruz, yetkilileri göreve davet ediyoruz” diye konuştu.

NE OLMUŞTU?

İstanbul’da 30 Kasım’da Avrasya Tüneli Aksaray çıkışında Somali Cumhurbaşkanı Hasan Şeyh Mahmud’un oğlu Hassan Sheikh Mohamud’in kullandığı otomobil, motokurye Yunus Emre Göçer’e arkadan çarptı. Kazada ağır yaralanan Göçer kaldırıldığı hastanede yaşamını yitirdi. Göçer’e çarpan ve kazadan sonra olay yerinden kaçan Mohamud ise iddiaya göre polis tutanağında “motokurye hatalı gösterildiği” için karakoldaki ifade işlemlerinin ardından serbest bırakıldı. Ancak konuya ilişkin hazırlanan bilirkişi raporunda Somali cumhurbaşkanının oğlu Mohamud, “asli kusurlu” bulundu. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, Mohamud hakkında yakalama kararı verse de şüphelinin 2 Aralık’ta yurt dışına kaçtığı ortaya çıktı.

Motokuryenin eşi Öznur Göçer, Cumhuriyet’e verdiği demeçte, “Yetkililer gereğinin yapılacağını söylüyor ancak ben bu söylenenlere ikna olamıyorum” dedi. Kazanın ardından yetkililer tarafından motokurye Göçer’in acemi olup olmadığının sorgulandığını söyleyen Öznur Göçer, “Görüntüler ortaya çıkana kadar polis bize eşimin intihar ettiğini söyledi. Eşimin motokurye arkadaşları ve kamuoyu baskı göstermeseydi belki de eşimin intihar ettiğini söyleyip olayı kapatacaklardı” diye anlattı.

(HABER MERKEZİ)