Evren Barış Yavuz tutuklandı

Ticaret Bakanlığı’nın İsrail’le ihracat kısıtlaması açıklamasının ardından Selçuk Bayraktar ile kardeşi Haluk Bayraktar’ın da olduğu Filistin mitinginden bir fotoğrafı “Jet yakıtı satmışlar” yorumuyla paylaşan siyasal iletişimci Evren Barış Yavuz bugün gözaltına alındı ve akşam saatlerinde tutuklandı.

Yavuz hakkında, “Halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama” suçlamasıyla soruşturma başlatılmıştı.

NE OLMUŞTU?

Ticaret Bakanlığı, 9 Nisan’da 54 ürün grubunda İsrail’e ihracat kısıtlaması getirdi. Kısıtlanan ürünler arasında “uçak benzini ve jet yakıtı”nın bulunması gündem olmuştu.

Siyasal iletişimci Evren Barış Yavuz da X hesabından iktidar destekçilerinin düzenlediği Filistin mitinginden bir fotoğraf paylaşarak “Jet yakıtı satmışlar” diye yorum yazmıştı.

Birçok kişinin bulunduğu fotoğrafta Boğaziçi Üniversitesi Rektörü Naci İnci ve SİHA üreticisi Baykar’ın sahipleri Erdoğan’ın damadı Selçuk Bayraktar ile kardeşi Haluk Bayraktar da yer alıyordu.

Baykar Genel Müdürü Haluk Bayraktar, X’ten Yavuz’un paylaşımının ekran görüntüsünü paylaşarak Yavuz’un İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı (İBB) Ekrem İmamoğlu’nun ekibinde yer aldığını iddia etmişti.

Bayraktar, “Bu PKK’lıları besleyen Ekrem İmamoğlu’na sesleniyorum: Tasmalı köpeklerini saldırtmayı bırak. Yalandan başka söyleyecek lafın varsa, mertçe yüzümüze söyle de cevabını verelim” diye yazmıştı.

Baykar yöneticisi ayrıca, Yavuz’un eski internet sitesinde yayınlandığı iddia edilen “Alevilerin neden bir PKK’si olmalıydı” başlıklı yazının ekran görüntüsünü de paylaşmıştı.

SORUŞTURMA BAŞLATILMIŞTI

İstanbul Başsavcılığı ise söz konusu yazı nedeniyle Yavuz hakkında “halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama” ve “suç işlemeye tahrik”ten soruşturma başlattı.

“İBB’YE BAĞLI HİÇBİR BİRİMDE ÇALIŞMADIM”

Evren Barış Yavuz gözaltına alınmadan önce ise sanal medya hesabından bir açıklama yayımladı. Yavuz’un açıklamasının bir kısmı şöyle:

“İddia edildiği gibi İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı hiçbir birimde hiç çalışmadım. İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile beş kuruşluk değil, bir kuruşluk ticari ilişkim bile olmadı. Bu iddiayı kanıtlamayan da müfteridir. Bu konuda da hukuki haklarımı sonuna kadar kullanacağım. 16 milyon İstanbulludan, birçok çevreyi rahatsız eden bu zaferin gönüllü neferlerinden sadece biriyim. Sayın Ekrem İmamoğlu benim seçilmiş başkanım. İlişkim bundan ibarettir.

“Ben gerçek bir insanım. Bir twitter hesabından ibaret değilim. Aynı anda binlerce sahte hesap üzerinden, bir anda şahsımın hedef gösterildiği bir gün yaşadım. Günlerdir bana, aileme edilen hakaretler, tehditler ve topyekûn hedef gösterilmeye maruz kaldım. Bu yalan ve iftira gösterisine maruz kalmak zorunda değilim. Hesabımı bu yüzden kapattım. Kimsenin şamar oğlanı değilim. Birileri linçten para kazanacak, birilerine yaranacak diye küfre nesne olmak gibi bir zorunluluğum yok.”

Evren Barış Yavuz’un açıklamasının devamı ise şöyle:

“Şahsıma atfedilen yazı, 11 yıl önce yöneticisi olduğum bir sitede başkası tarafından kaleme alınmış bir yazı. Artık arşiv çöpü haline gelmiş, yazar isimleri silindiğinde adminlerin adıyla görülen bu içerik üzerinden beni terörist ilan ettiklerini görmek şok ediciydi. Şeytanın bile aklına gelmeyecek, zorlama bir bağlantıyla bir anda düşman ilan edildim. Bu iftira ve karalamanın failleri hakkında da her türlü hukuki hakkımı kullanacağım…”

(HABER MERKEZİ)