Filistin İçin Öğrenci Dayanışması’ndan Beyazıt’ta eylem

Filistin İçin Öğrenci Dayanışması’nın çağrısıyla Beyazıt Ana Kapı’da Filistin halkına destek eylemi düzenlendi. Eylemde “Nehirden Denize Özgür Filistin”, “Kınamayla Soykırım Engellenemez” dövizleri taşındı.

Yapılan açıklamada Filistin halkıyla, Filistinli öğrencilerle dayanışmanın büyütülmesi için mücadele edileceği ifade edildi. Filistin halkı tarihsel haklarına ve özgürlüğüne kavuşuncaya kadar dayanışma bayrağının düşmeyeceğinden bahsedildi.

Filistin halkının mücadelesinin sürdüğüne denilen açıklamada “Filistin halkı, nüfusunun üçte ikisinin 1948 yılında maruz kaldığı ‘Nakba’ adıyla anılan katliam ve etnik temizlik harekâtının ardından, tehcir edilmiş toprağına geri dönme hakkı için mücadelesini bırakmıyor. Bu etnik temizlik harekâtının akabinde Filistin tarihsel toprağı üzerinde zor gücüyle kurulan İsrail devleti, Filistin halkının elinde son kalan toprak parçasını da 1967 yılında işgal etti. Siyonist oluşum, bugüne kadar işgal ve saldırı politikasını ara vermeden sürdürerek Filistin halkının kendi toprağının herhangi bir parçasında özgürce yaşama hakkını elinden alıyor.” dendi.

Filistin halkının üç temel talep etrafında birleştiği belirtilerek talepler şöyle sıralandı:

  • Filistinli mültecilerin geri dönüş hakkı
  • Filistin tarihsel toprağı üzerinde işgal ve sömürü düzeninin bitmesi
  • Kendi toprağı üzerinde özgür ve eşit yaşama ve kendi kaderini tayin etme

Açıklamada “Geleceğin işçileri, sağlıkçıları, hukukçuları, mühendisleri, kültür emekçileri, akademisyenleri, teknoloji emekçileri, basın emekçileri ve tüm alanlarda bulunacak olan bizler bu özgürlük mücadelesi etrafında birleşerek Filistin halkıyla, Filistinli öğrencilerle ve Filistin akademisiyle dayanışmayı yükselteceğiz, aynı zamanda uluslararası BDS hareketinin taleplerinin üniversitelerimizde yer bulması için mücadele edeceğiz.” denildi.

“Filistin halkı Siyonist sömürgecilikten kurtuluncaya, ırk ayrımcı rejim tarihsel Filistin topraklarından sökülüp atılıncaya, Filistin halkı tarihsel haklarına ve özgürlüğüne kavuşuncaya kadar bu dayanışma bayrağı elimizden düşmeyecek!” denilerek dayanışmanın süreceği vurgulandı.

Açıklamanın ardından sloganlar atılarak eylem sona erdi.

(İSTANBUL)