İran Cumhurbaşkanı Reisi öldü

İran Cumhurbaşkanı Reisi ve Dışişleri Bakanı Abdullahiyan’ın dün yaşanan helikopter kazasında öldü. Kazanın ardından helikopterdekilerle birkaç kez iletişim kurulduğu açıklanmıştı. Ancak bu açıklamaların gerçek olmadığı ortaya çıktı. Helikopterde bulunanların kazanın ilk anında yaşamını yitirdikleri ortaya çıktı.

İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi ve Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan, İran-Azerbaycan sınırında bir barajın açılışına katıldıktan sonra dönerken Azerbaycan sınırında yaşanan helikopter kazasında öldü.

İran devlet televizyonunda yer alan ilk açıklamalarda Reisi’nin helikopterinin sert iniş yaptığı duyuruldu. Kazanın ardından helikopterdekilerle birkaç kez iletişim kurulduğu açıklamaları da yapılırken, bu açıklamaların gerçeği yansıtmadığı ortaya çıktı. Düşen helikopterin ABD yapımı ‘Bell 212’ tipi olduğu da duyuruldu.

TEBRİZ VALİSİ VE HAMANEY’İN TEMSİLCİSİ DE YAŞAMINI YİTİRDİ

Helikopter kazasında yaşamını yitirenler arasında Tebriz Valisi Malik Rahmeti ve İran lideri Hamaney’in Tebriz Temsilcisi Muhammed Ali Al-i Haşim’in yanı sıra, Devrim Muhafızları Ordusundan iki üst düzey asker ve üç mürettebat da bulunuyor.

KABİNE ACİL TOPLANDI

Reisi ve Abdullahiyan’ı taşıyan uçağın yeri, 20 Mayıs sabahı tespit edildi. Reisi ve Abdullahiyan’ın ölümünün ardından hükümet kabinesi acil toplandı.

(HABER MERKEZİ)