İsrail Şifa Hastanesi’ne baskın düzenledi

İsrail ordusu, Gazze Şeridi’ndeki Şifa Hastanesi’ne içeride silahlı Filistinli direnişçiler bulunduğu iddiasıyla saldırı başlattı.

İsrail Ordu Sözcüsü Avichay Adraee, X platformundan yaptığı paylaşımda Şifa Hastanesi’nin belirli bir bölümüne yönelik “askeri operasyon yürütüldüğünü” açıkladı. Adraee, operasyonun hastane içindeki halkı, sağlık ekiplerini ve hastaları hedef almadığını öne sürdü.

Saldırının öncesinde hastane müdürlüğüne konunun iletildiğini söyleyen Adraee, operasyon öncesinde hastaneden hasta ve sığınanların boşaltılması yönünde çabaların gösterildiğini iddia etti.

SİLAH ATIŞLARI BAŞLADI

El Cezire televizyon kanalının canlı yayında telefonla bağlandığı Şifa Hastanesi Müdürü Münir el-Berş, hastaneye yönelik silah atışlarının ve bombardımanın sürdüğünü belirtti.

El-Berş, “Şayet hayatta kalırsak görevimizi sürdüreceğiz, şayet şehit olursak cennette buluşuruz” ifadelerini kullandı.

Hastane içinden canlı yayında telefon konuşmalarına katılanlar, saldırılardan dolayı pencerelerden uzakta hastanenin iç koridorlarında kalmayı sürdürdüklerini kaydetti.

GAZZE HÜKÜMETİ: ŞİFA HASTANESİ’NİN BASILMASI SAVAŞ SUÇUDUR

Gazze Medya Ofisi Genel Müdürü İsmail es-Sevabite “İsrail, Şifa Hastanesi’nin direnişin sevk ve idare merkezi olduğunu ispat edemeyecek.” dedi.

Sevabite, İsrail işgal güçleri tarafından Şifa Hastanesi’ne baskın düzenlenmesinin bir savaş suçu olduğunu söyledi.

İsrail’in Şifa Hastanesi’nin Gazze’deki direnişin sevk ve idare merkezi olduğunu ispat etmeye çalıştığını ancak bunda başarısız olacağını dile getiren Sevabite, “İşgal güçlerinin, hastaneye silahlar sokarak belirli şekilde düzenleyip görüntülerini çekeceği” tahmininde bulundu.

Sevabite, Şifa Hastanesi’ne ilişkin yaptıkları girişimleri, şöyle anlattı: “Birkaç gün önce tüm uluslararası örgütlere ve Kızıl Haç’a Şifa kompleksindeki yaralıların kurtarılması için çağrıda bulunduk, ancak onlar yanıt vermeyi reddettiler ve kendilerini işgalin hedefleriyle aynı hizaya getirerek olup bitenlerin sorumluluğunu üstlendiler.”

MUNİR EL-BERŞ: “BENİ TUTUKLAMAK, ÖLDÜRMEK İSTİYORSANIZ HAZIRIM AMA İŞ BİRLİĞİ YAPMAM”

El Cezire televizyon kanalının, Gazze’deki Şifa Hastanesi’nden aralıksız canlı telefon bağlantıları sırasında Hastane Müdürü Dr. Munir el-Berş ile İsrailli bir subay arasında geçen konuşma dikkat çekti.

Spikerin ses kalitesinin düşüklüğünden dolayı bazı diyalogların tam anlaşılmadığını iletmesi üzerine Dr. Berş, İsrailli subayla arasında geçen telefon görüşmesini aktardı.

İsrailli subayın kendisinden aşağı inmesini ve komutanıyla görüşmesini istediğini belirten Berş, “Bu konu siyasi bir alan, ben doktorum. (İsrail askerleri) Aşağıda bodrum katında bir şeyler yapıyorlar ne yaptıklarını bilmiyorum.” şeklinde konuştu.

Telefon görüşmesinde subayın, aşağı inmesi için kendisini ikna etmeye çalıştığını aktaran Berş, görüşmeye ilişkin şunları söyledi: “Beni hastalarımın arasından alıp tutuklamak ya da öldürmek istiyorsanız sorun yok hazırım ama iş birliği yapmam. Ancak onun yanına inip, istediği konuda onunla iş birliği yapmamı istemesi bunu kabul etmem. Subay, daha önce kafasında planlamış olduğu şeyi yapmak istiyor. Öncesinde kurguladığı olaylar ya da oraya koyduğu bir şeyler olabilir. Önceden hazırladığı bir kurguyu yanına yalancı bir şahit tutarak oynamak istiyor. Bodrumda neler hazırlıyorlar, gürültü yapıyorlar ne yapmak istiyorlar bilmiyorum. Yanında yalancı bir şahit olmasını istiyor, ‘sonra şunları bulduk bunları bulduk’ diyecekler. Çekim yapıp, görüntüyü medyada kullanmak üzere nasıl bir kurgu ve planla hazırlayıp ne yaptıklarını bilmiyorum.”

Daha önce Sağlık Bakanlığı Facebook sayfasına yazan Bakanlık Sözcüsü Eşref el-Kudra, “İsrail işgali, iki saat boyunca şiddetli bombardıman ve yoğun silah atışlarını sürdürerek Şifa Tıp Merkezi’ni dört bir yandan kuşattıktan sonra burada bulunan herkesi ölüm çemberine sokuyor.” ifadesini kullandı.

Kudra, Şifa Hastanesi içinde bin 500 kişilik sağlık ekibi ve 7 bin kadar sığınmacı olduğuna dikkat çekti.

(HABER MERKEZİ)