Kayyıma karşı “Demokrasi Yürüyüşü” başladı

Hakkari Belediyesi’ne kayyım atanmasına karşı yapılacak miting öncesi “Demokrasi Yürüyüşü” başlatıldı.

Hakkari Belediyesi’ne kayyım atanmasına karşı kentte 13 Haziran’da “Belediyeler halkındır gaspa izin vermeyeceğiz” şiarıyla miting düzenlenecek. Miting öncesi Şemdinli ilçesinde “Demokrasi Yürüyüşü”nün startı verildi. Demokratik Toplum Kongresi (DTK), Halkların Demokratik Kongresi (HDK), Demokratik Bölgeler Partisi (DBP), Özgür Kadın Hareketi (TJA), Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti), Emek ve Özgürlük İttifakı’nın diğer bileşenleri ile demokratik kitle örgütleri öncülüğündeki yürüyüş için ilçe merkezinde açıklama yapıldı. DEM Parti binası önündeki açıklamaya vekillerin yanı sıra çok sayıda kişi katıldı. “Kayyıma geçit yok!” ve “Em rê nadin Qeyûman” yazılı önlükler giyen yürüyüşçüler, açıklama sonrası 3 gün devam edecek ve Hakkari merkezde son bulacak yürüyüşlerine başladı.

‘BU DEMOKRASİ VE DEMOKRATİKLEŞME MÜCADELESİDİR’

DEM Parti Vekili Saruhan Oluç kayyım kararına karşı mücadelelerinin sürdüğünü vurguladı. Oluç, “Bu, adalet, özgürlük ve demokrasi mücadelesidir. Bu mücadele her yerde sürüyor. İrade gaspı ve Kürt halkına karşı düşmanlığa karşı mücadelemiz devam ediyor. Bu demokrasi ve demokratikleşme mücadelesidir. Bu iktidar, kayyım sever bir iktidar. 8 yıldan bu yana kayyım atıyor ve halkın iradesi gasp ediliyor. Kayyım demek talan, hırsızlık ve Kürt halkının iradesini yok saymak demektir. Bunu asla kabul etmeyeceğiz. Her yerde mücadelemizi kararlılıkla sürdüreceğiz. 13 Haziran’da yapacağımız miting için start veriyoruz. Bu mücadele sürecek. Bu mücadele Kürdistan ve Türkiye’nin her yerinde sürecek. Diz çökmeyen, vicdan sahibi herkesle mücadelemizi büyüteceğiz. Bu iktidara sandıkta cevap verdik, sokaklarda da bunun cevabını vereceğiz” ifadelerini kullandı.

HAKKARİ MERKEZDE BULUŞULACAK

Yürüyüşçüler, 3 gün boyunca yol güzergâhında bulunan belde, köy ve yerleşim yerlerinde halkla buluşacak. Buluşmalarda kayyım tahribatı anlatılarak halk 13 Haziran mitingine davet edilecek. Yürüyüşçüler, bugün Şemdinli ve Yüksekova’ya bağlı bazı köyleri ziyaret edecek. Yarın ise Yüksekova’den yola çıkarak Çukurca ilçesine geçecek. Yürüyüşçüler, burada yapılacak toplantı ve buluşmaların ardından 13 Haziran’da Hakkari merkeze varacak.

(MA)