Kobanê Davası karar duruşması bugün görülüyor

Kobanê Davası, Ankara 22. Ağır Ceza Mahkemesi’nde bugün görülüyor. Selahattin Demirtaş duruşmaya SEGBİS ile katılırken mahkeme heyeti, sürenin yeterli olmamasından kaynaklı hüküm duruşmasının başka tarihe erteleneceğini bildirdi.

IŞİD’in Kobane’ye yönelik saldırılarına karşı 6-8 Ekim 2014’te gerçekleştirilen protesto eylemleri gerekçesiyle Halkların Demokratik Partisi (HDP) eski Eş Genel Başkanları, Merkez Yürütme Kurulu (MYK) üyeleri ve yöneticilerinin de aralarında bulunduğu 24’ü tutuklu 108 kişinin yargılandığı Kobanê Davasının bugünkü duruşması Sincan 22’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülüyor.

Duruşmayı, Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Eş Genel Başkanları Tülay Hatimoğulları ve Tuncer Bakırhan ve DEM Parti milletvekilleri ile DEM Parti Hukuk Komisyonu üyesi avukatların yanı sıra, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Grup Başkanvekili Ali Mahir Başarır, Genel Başkan Yardımcısı Gül Çiftçi, Diyarbakır Milletvekili Sezgin Tanrıkulu ile Ankara Milletvekili Aliye Timisi Ersever, Türkiye İşçi Partisi Milletvekili (TİP) Ahmet Şık, Özgürlük için Hukukçular Derneği (ÖHD) üyesi avukatlar katıldı. Öte yandan çok sayıda siyasi parti ve sivil toplum kuruluşu temsilcisi ile birçok kişi duruşmayı takip ediyor.

DEMİRTAŞ DURUŞMAYA KATILDI

Basın açıklamasının ardından duruşma salonuna geçildi. Duruşma tutukluluk incelemesi ile başladı. Eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş Edirne Hapishanesinden SEGBİS ile duruşmaya katıldı. Mahkeme heyeti, sürenin yeterli olmamasından kaynaklı hüküm duruşmasının başka tarihe erteleneceğini bildirdi.

Mahkeme başkanı, sanıkların esas hakkında savunmalarının alındığını ancak SEGBİS çözümlerinin tamamlanmamasından kaynaklı sürecin tamamlanmadığını bildirdi.

DURUŞMA ÖNCESİ AÇIKLAMA

Duruşma öncesi Sincan Hapishanesi Kampüsü önünde basın açıklaması gerçekleştirildi. Açıklamada konuşan DEM Parti Eş Genel Başkanı Tuncer Bakırhan, şunları söyledi:

“Türkiye siyasi tarihi açısından kumpas davalarıyla, siyaseti dizayn etme girişimleriyle sıkça karşı karşıya kaldı. Bu dava da bunun en büyük, en son örneklerinden birisidir. Burada bir suç yok, bomboş bir dava. Delili yok. Haksız hukuksuz bir şekilde arkadaşlarımız yıllardır yargılanıyor. IŞİD terörüne karşı duyarlı oldukları, duyarlılık çağrısı yaptıkları için, IŞİD belasını defetmek için toplumun duyarlılığına çağrı yaptıkları için yıllar sonra açılan bir davada yargılanıyorlar. Henüz karar çıkmadı. Bugün aslında hem iktidarı hem mahkeme heyeti ciddi bir sorumlulukla karşı karşıyalar. Mahkeme heyeti aslında tarihi bir karar verebilir. Bu davayı tarihi bir fırsata çevirebilir. Ülkede demokrasi yok, özgürlükler yok. Yargı etki altında karar veriyor. Mahkeme heyeti bu algıyı yıkabilir. Bugün burada tarihi bir karar ortaya çıkabilir. Mahkeme heyetine bu tarihi sorumluluğunu yerine getirmesi çağrısı yapıyoruz. “

(HABER MERKEZİ)