Kürkçüler’de tutsakların kantinden satın aldıkları eşyalara el konuldu

Kürkçüler Hapishanesinde tutsakların kantinden para ile satın aldıkları saz akort cihazı ve diğer kimi eşyalara el konuldu.

Adana Kürkçüler F Tipi Kapalı Hapishanesinde kalan tutsakların hapishane idaresinin keyfi uygulamaları ve yaklaşımları nedeniyle hak ihlallerine maruz kaldıkları belirtildi. Hapishanedeki tutsaklar karşılaştıkları ihlalleri ve hukuksuzlukları, müdafiliklerini yürüten Özgürlük İçin Hukukçular Derneği (ÖHD) üyesi avukatlara anlattı.

Tutsakların anlatımlarına göre, hapishane yöneticilerinin değişmesi ile birlikte hak ihlalleri arttı.

Hasta olan tutsakların kullandıkları antibiyotik, ağrı kesici ilaçların günlük olarak tek doz şeklinde verildiğini aktaran tutsaklar, kronik hastalıkları olan tutsakların zorluk yaşamasıyla oluşan tepkiler üzerine hapishane idaresinin ilaçları haftalık vermeye başladığı bilgisini verdi.

Tutsaklar, koğuşlarda yapılan aramalarda ise yazdıkları şiirler ve not defterlerinin yanı sıra kantinden para ile aldıkları eşyalara dahi el konulduğunu belirtti.

BAZILARI HAKKINDA SORUŞTURMA BAŞLATILDI

Kantinden satın aldıkları saz akort cihazına, yine satın aldıkları battaniye ile yaptıkları minderlere aramalarda el konulduğunu söyleyen tutsaklar, “amaç dışı” kullanım gerekçesiyle bazı tutsaklar hakkında soruşturma başlatıldığını da aktardı.

(HABER MERKEZİ)