Kürt ve Alevi öğrenci yurt odasında işkence gördü: “Gitmezsen seni öldürürüz”

TÜBİTAK birincilik ödülü sahibi üniversite öğrencisi F.B, 2 öğrenci ile kaldığı özel üniversite yurdunda işkence gördü. Faşist söylemlerle saldırdıkları öğrencinin odadan ayrılmasını isteyen Hasan Ege K, isimli kişi, F.B’ye kemerle şiddet uyguladı, kızgın ütüyü yüzüne yapıştırmak istedi. Hasan Ege K’nin yönlendirmesiyle Arda D. isimli odada kalan diğer kişi ise F.B’nin kesici aletle yüzünü ve karnını kesti.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nca yürütülen soruşturmaya göre dikkat çeken olay 15 Kasım gecesi yaşandı. 21 yaşındaki F.B. 19 Ekim günü, 3 öğrencinin kalabildiği yurt odasına yerleşti.

Yüzü ve karnı kanayan F. B, yurt binasının yangın alarmına basarak güvenliği çağırdı. Bir süre özel güvenliğin gelmesini bekleyen F.B, daha sonra gelen ambulansla hastaneye kaldırıldı.

Yaşanan işkenceye ilişkin daha sonra soruşturma başlatıldı.

Soruşturma dosyasına göre F.B’ye yönelik ayrımcı ifadeler kullandığı anlaşılan Hasan Ege K. ise ifadesinde olayın kendisi dışında yaşandığını öne sürdü.

ALEVİ OLDUĞUM İÇİN

Yüzünden ve belinden yaralanan F.B. ise ifadesinde “Hasan Ege K, ben Alevi olduğum için ve bana karşı ayrımcılık yaptığından dolayı beni odadan atmak istiyordu. Kendisinden şikâyetçi olacaktım. Ancak, öğrenci olduğu için sabıkasına yansımasını istemediğim içim şikâyetçi olmadım. Halen bana ayrımcılık yapmaya devam ediyor” dedi.

Bu kişinin yüzüne ütüyü yapıştırmaya çalıştığını anlatan F. B, Arda D’nin yüzünü kesmesinden sonra da kendisini yumruklamaya devam ettiğini kaydetti.

“SENİ ÖLDÜRÜRÜZ, İTAAT ETMEK ZORUNDASINIZ”

Öte yandan savcılık soruşturma dosyasına, 5 ayrı ses kaydının çözümü girdi. Kendisini odadan atmaya çalışan Hasan Ege K F.B’ye yönelik “Türkiye’nin belli bir noktadan sonraki Doğusu olduğu gibi ateşe verilse…” diyor. Hasan Ege K, F.B’nin etnik kimliği için “Alt ırksınız. İtlaf edilmeniz lazım. Köle olduğunuzu kabullenmelisiniz. İtaat etmek zorundasınız. Seni bu odadan istemiyoruz. Buradan gitmezsen seni öldürürüz” ifadelerini kullanıyor.

HİÇBİR YAPTIRIM UYGULANMADI

Soruşturmaya ilişkin görüşüne başvurulan F.B’nin avukatı Alper Sarıca, yaşanan olaylar nedeni ile okul idaresinin de ciddi ihmali olduğunu savunarak TÜBİTAK birincisi bir öğrencinin ayrımcılığa maruz kalmasının vahim nitelikte olduğuna işaret etti. Av. Sarıca, “Müvekkilin, kendisine bu saldırıyı yapan fail ile birlikte okuldan uzaklaştırılması, savcılıkça da hakkında adli kontrol istenerek mağduriyetinin iyice artırılması, bu vahşeti tertipleyen diğer oda arkadaşına ise bugüne dek hiçbir yaptırım uygulanmaması oldukça dikkat çekici. Müvekkil açısından hukuki sürecin sonuna kadar takipçisi olacağım” ifadelerini kullandı.

(HABER MERKEZİ)