Kuzey Ormanlarında madene karşı köylüler ayağa kalktı

Kuzey Ormanlarında madene karşı köylüler ayağa kalktı. Çatalca’dan sonra Şile’de de ÇED toplantısı yaptırılmadı.

İstanbul Çatalca’ya bağlı Gümüşpınar köyünde HD AGREA Madencilik tarafından kalker ocağı ve kırma-eleme tesisi yapılması planlanırken gerçekleştirilmek istenen ÇED toplantısı engellendi. Aynı şirketin Şile’ye bağlı Teleköy’de yapmak istediği ÇED toplantısı da halkın tepkisi sonucunda engellendi.

İstanbul Çatalca’ya bağlı Gümüşpınar köyünde HD AGREA Madencilik tarafından kalker ocağı ve kırma-eleme tesisi yapılması planlanıyordu. Kuzey Ormanları Savunması’nın desteği ile harekete geçen köy halkı; dün (13 Mayıs) halkın katılımı toplantısı için gelen şirket yetkilileri kovdu, toplantı yaptırılmadı.

Aynı şirket bugün (14 Mayıs) İstanbul Şile’ye bağlı Teleköy’de bir halkın katılımı toplantısı düzenlemek istedi.

Tekeköy halkı, Şile Belediye Başkanı Özgür Kabadayı, Şile muhtarları, Şile Çevre Derneği ve KOS şirketin ÇED toplantısı yapmasına izin vermedi.

Kuzey Ormanı Köyleri Talan Ediliyor

Kuzey Ormanı köyleri talan edilirken halk sağlığı da açılan maden ocaklarından dolayı risk altında bulunuyor.

Söz konusu şirket, Kuzey Ormanları köylerine yönelik birçok girişimde bulundu. Köylerini neredeyse tamamında maden ocakları açılmış durumdayken şirketler yeni maden ocaklarının açılması için girişimlerde bulunmaya devam ediyor. Kuzey Ormanları köylerinde yaşayan halk, açılan maden ocaklarında ötürü sağlık sorunları ile karşı karşıya kaldıklarını, doğrudan yaşamlarının etkilendiğini belirtti. Halk, maden ocaklarının ortaya çıkarttığı tozlar sebebiyle ağaçların ve eko-sistemin de doğrudan etkilendiğini söyledi.

Şile’de Taş Ocağının Faaliyetlerin Yüzünden Heyelan Riski Altında

Şile’de Lacin Maden Ocağı’nın faaliyetlerinden dolayı köyde heyelan riski oluştu.

Yakın zamanda yaşanan heyelan sonrası hayati risklerinin bulunduğunu ve tüm uyarılara rağmen şirketin faaliyetlerine devam ettiğini söyleyen halk, Lacin Maden Ocağı’nın kapatılmasını talep ediyor. Doğanın ve insanların can güvenliğinin rant uğruna feda edilmemesi gerektiğini belirten halk yetkililerin acil önlemler almasını bekliyor.

(HABER MERKEZİ)