MÇD ‘Çernobil’den İliç’e Doğayı ve Yaşam Alanlarımızı Savunuyoruz!’ şiarıyla etkinlik düzenledi

Munzur Çevre Derneği (MÇD) Çernobil Faciasının 38. yılında “Çernobil’den İliç’e Doğayı ve Yaşam Alanlarımızı Savunuyoruz!” şiarıyla etkinlik düzenledi.

MÇD tarafından geleneksel olarak gerçekleştirilen etkinliğin 8’incisi Cemil Candaş Kent Kültür Merkezi’nde gerçekleşti.

Mehmet Ekici’nin sunuculuğunda gerçekleştirilen etkinlikte MÇD Başkanı Ali Ekber Barmagıç açılış konuşması yaptı.

Sinevizyon gösteriminin ardından Haluk Tolga İlhan, Grup İsyan Ateşi, Domane Dersim ve Muzaffer Acar türkülerini seslendirdi. Etkinliğe çok sayıda kişi katıldı.

‘VATAN HAİNLİĞİNİ YAPMAYA DEVAM EDECEĞİZ!’

Türkiye coğrafyasının yüzde 60’ının maden şirketlerine tahsis edildiğini vurgulayan MÇD Başkanı Ali Ekber Barmağıç, açılış konuşmasında şunları dile getirdi:

“Maden rezervi köy sınırları içerisinde yer alıyorsa o alanları yaşanmaz hale getirecektir. Munzur coğrafyasının yüzde 50’si maden şirketlerine tahsis edilmiş. Hükümet bu uygulamalara karşı çıkanı vatan haini, işbirlikçi olarak suçlamaktadır. Oysa onlara göre geçmediğiniz köprünün, uçmadığımız havaalanının, girmediğimiz tünelin şirketlere peşkeş çekilmesine itiraz etmek vatan hainliği, onlara göre iş cinayetlerine, kadın cinayetlerine, işkencelere, tutuklamalara, çocuk tecavüzlerine karşı çıkmak vatan hainliği ise biz bu vatan hainliğini yapmaya devam edeceğiz. Maden şirketlerinin önlerinde şu an hiçbir engel yok tek bir engel var o da örgütlü halkın gücü. Sorun sadece madenler de değil karşı karşıya bulunduğumuz en önemli sorun kültürel yozlaşma. Bu saldırılara karşı bütün kurumlarımızla omuz omuza verip sermayenin saldırılarını püskürteceğiz. Sadece Munzur’da da değil Kazdağları’nda, Akdeniz’de yerellerin dayanışmasını hep birlikte büyüteceğiz.”

Dersim Dernekleri Federasyonu (DEDEF) Genel Başkanı Ali Rıza Bilir ise devletin sopasını hep ezilenlere tuttuğunu, ezilenlerin ise örgütlü mücadelesinden başka yolu olmadığını vurguladı.

Etkinlikte Partizan’ın da mesajı okundu. Mesajda çevre mücadelelerini desteklemeye devam edeceğini söyleyen Partizan bugün Taksim’in 1 Mayıs’ta halka kapatılmasının kabul edilemez olduğunu belirtti. “Yakınmak yerine adım atmak, sinmek yerine ses vermek, beklemek yerine mücadele etmek tüm halkımızın hayati görevidir. Şimdi daha güçlü ve inançlı bir şekilde 1 Mayıs’ta Taksim’de buluşmanın zamanıdır. Tüm işçi, emekçileri, çevrecileri, gençleri, kadınları saflarımızda yürümeye çağırıyoruz.” denilerek 1 Mayıs’ta Partizan saflarında olmaya çağrıldı.

Etkinlik, Haluk Tolga İlhan, Grup İsyan Ateşi, Domane Dersim ve Muzaffer Acar’ın seslendirdiği türkü ve marşlarla son buldu.

(İSTANBUL)