Partizan, 1 Mayıs’taki polis saldırısına ilişkin açıklama yaptı

Partizan İstanbul 1 Mayıs’ında Taksim’e yürümek üzere Saraçhane’de buluşan Partizan kitlesine yönelik saldırıya dair açıklama yaptı.

Komünist önder İbrahim Kaypakkaya silüetli Partizan flamalarını gerekçe göstererek Partizan kortejine saldıran polis 17 kişiyi işkenceyle gözaltına aldı. Partizan bu saldırıların amacının “kitlelerdeki öfkeyle Partizan öfkesinin birleşmesine” karşı gerçekleştiğini belirterek devrimci yürüyüşlerinin engellenemeyeceğini söyledi.

Gözaltıların serbest bırakılması gerektiğini söyleyen Partizan halka çağrı yaptı.

“Her Yer Mücadele Alanı, Her Yerde Mücadeleye Katılma Zamanı! Yoldaşlarımız Serbest Bırakılsın!” başlıklıkla açıklamanın tamamı şu şekilde:

“İstanbul’daki 1 Mayıs kutlamalarını zorbalıkla engellemek isteyen polis 210 kişinin gözaltına alındığını duyurdu. Taksim iradesinin bastırılmasını amaçlayan bu gözaltılar daha güçlü bir iradenin gelişmesini asla engelleyemeyecektir. Saldırılar haklılığımızın göstergesidir. Halkın iradesinden korkanların saldırısı beyhudedir.

“Son dönemde sıklıkla yaşadığımız gibi bu kez de Partizan’a yönelik ‘özel’ bir saldırı gerçekleşti. 17 yoldaşımız gözaltına alındı. Gözaltına alınan yoldaşlarımızın tümü hakkında savcılık ‘mevcutlu’ istedi. Yoldaşlarımız, ellerinde Partizan yazılı ve komünist önder İbrahim Kaypakkaya silüetli flamalar varken saldırıya uğradılar. Yoldaşlarımız bu saldırıya “Önderimiz İbrahim Kaypakkaya” sloganıyla, barikatın üstüne yürüyerek karşılık verdiler. Taksim’e çıkışı her koldan yasaklayan ve engelleyen devletin Partizan adına ve İbrahim silüetine karşı da saldırgan olması bizim için hiç şaşırtıcı değil. Bu saldırıyla bastırılmak istenen sınıfa dayalı ideolojinin, devrimci duruşun kitleyle buluşmasıdır. Bu saldırı kitlelerde biriken öfkenin Partizan öfkesiyle birleşmesine karşıdır. Devrimci yürüyüşümüz buna izin vermeyecektir. Çünkü devrim kitlelerin ihtiyacıdır. Yürüyüşümüz kitlelerin tarihsel yürüyüşünün ta kendisidir.

“Taksim yasağına karşı artan kitlesel öfkenin bu yıl Saraçhane’de vücut bulması Taksim iradesinin gelişmekte olduğunu göstermiştir. Devrimci iradeyi kitlesel bir iradeye dönüştürmek için attığımız adımlar Saraçhane direnişinde somutlaşmıştır. Yoldaşlarımız 1 Mayıs’ta kitleselleşen devrimci iradenin kendisidir. Kitlelerin devrimci iradesi yasaklanamaz, engellenemez… Yoldaşlarımızın yanındayız… Tüm halkımızı yoldaşlarımızı, yoldaşlarımızın mücadelesini, 1 Mayıs’ı sahiplenmeye çağırıyoruz.”

(İSTANBUL)