Petrol fiyatları Ekim’den bu yana en yüksek seviyeye ulaştı

Orta Doğu’da bölgesel savaşların devamlılığı ve Siyonist İsrail’in Filistin işgali petrol fiyatlarında artışa sebep oldu. Bundan kaynaklı son yılların en büyük krizlerinden biri yaşanıyor. İsrail’in 1 Nisan’da Şam’daki İran konsolosluğuna saldırısının İran dün gece saatlerinde İsrail’e silahlı insansız hava araçlarıyla saldırı düzenledi.

İran’ın İsrail’e saldırısından hemen önce, petrol piyasasında dikkat çeken gelişmeler yaşandı. WTI ham petrol vadeli işlemleri Cuma günü varil başına 86 dolara yükseldi. Orta Doğu’da daha geniş bir çatışma ihtimalinin daha fazla arz kesintisi korkusunu artırmaya devam etmesiyle, petrol fiyatları 20 Ekim’den bu yana en yüksek seviyesinde kapanmış oldu.

Ham petrol vadeli işlemleri, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki petrol fiyatlarının referans noktası olarak kabul ediliyor ve küresel petrol fiyatlandırması için bir referans noktası görevi görüyor.

ABD’de güçlü enflasyon verilerinin, Federal Rezerv’in erken faiz indirimi umutlarını zayıflattığı, potansiyel olarak da enerji talebi görünümüne de zarar verdiği değerlendiriliyor.

Avrupa Merkez Bankası ise Perşembe günkü toplantısında politika faizini değiştirmedi ancak yakın zamanda faiz indirimine hazır olduklarının da sinyalini verdi.

(HABER MERKEZİ)