Tahliyesi 2. kez engellenen Ali Ekber Sever için açıklama

Cezasının infazını doldurmasına rağmen tahliyesi ikinci kez engellenen tutsak Ali Ekber Sever için açıklama yapan Mücadele Birliği Platformu, “Ne bizleri ne de zindanlardaki tutsakları bu cezalarla teslim alamayacaksınız” ifadelerini kullandı.

Mücadele Birliği Platformu, 16 Mayıs 2014’ten bu yana Gezi davasından tutsak bulunan Ali Ekber Sever’in tahliyesinin hapishane idaresi tarafından ikinci kez “iyi halli olmadığı” gerekçesiyle engellenmesine ilişkin İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi’nde basın toplantısı gerçekleştirdi.

Basın açıklamasını okuyan Mücadele Birliği Platformu temsilcisi Muhammed Hizmetçi, Gezi İsyanı sonrası emekçi bölgelerde etkin olan devrimcileri hedef aldığını ifade etti.

TAHLİYESİ 6 AY ERTELENDİ

“Örneğin gazetemiz Yazı İşleri Müdürü Sami Tunca, Sarıgazi ve Taksim’deki etkinliğinden ötürü 49 yıl ceza aldı. Mücadele Birliği Platformu sözcüsü Ali Ekber Sever, tutuklandı on yılı aşkın ceza aldı. Muhabirimiz Lütfiye Burcu tutuklandı, ceza aldı. Aralarında okurlarımızın da olduğu pek çok devrimci Ankara’da, İzmir’de tutuklandılar, cezalar aldılar” diyen Hizmetçi, platformun önceki dönem temsilcilerinden Ali Ekber Sever’in infaz süresinin 11 Kasım 2023’te dolduğunu kaydetti. Sever’in tahliyesinin ilk olarak “örgütle bağını kesmediği” gerekçesiyle 3 ay ertelendiğini belirten Hizmetçi, Sever’in tahliyesinin bu kez 6 ay süreyle ertelendiğini aktardı.

“Ali Ekber Sever hakkında, suçu algılama şekli ile ilgili sorulan sorulara, ceza almasına gerekçe gösterilen bu suçları işlemediğini, suçunu kabul etmediğini ve pişmanlık duymadığının gözlemlendiği; örgüt mensupları ile kaldığı ve eylemlerine katıldığının tespiti edildiği söylendi kurul tarafından” diyen Hizmetçi, bu nedenle Sever’in tahliyesinin ertelendiğini vurguladı.

“TUTSAKLARI TESLİM ALAMAYACAKSINIZ”

Sever’e “iyi halli” olması için uyması gereken programlar verildiğini dile getiren Hizmetçi, “Tahliye olabilmesi için, ortaokul mezunu olan 53 yaşındaki Sever’in açıköğretim lisesine devam etmesi, sınavlarına girmesi istenirken; tutsak edilmeden önce inşaat işçisi olduğu halde ayrıca cezaevinde verilen meslek edindirme kurslarına katılması ve başvuruda bulunması; konferans ve seminerlere katılması, psiko-sosyal müdahale programlarına katılması şartları koşuldu” ifadelerini kullandı.

Sever’in hüküm giydiği “örgüt üyesi olmamakla birlikte örgüt adına suç işlemek” maddesinin AYM tarafından iptal edilmesine rağmen cezasının infazının durdurulması talebinin reddedildiğine işaret eden Hizmetçi, şöyle devam etti: “Son dönemlerde tahliye olması gereken her tutsağın özgürlüğü, keyfi olarak engelleniyor. Ali Ekber Sever’in bu durumu da tahliyesine engel olunan yüzlerce politik tutsağın durumundan farksız. Bizleri göstermelik mahkemelerle, ağır cezalarla durdurabileceğini sanan, yeni Gezi’lere dur diyebileceğini sananlara diyoruz ki, kavga sürüyor. Gezi halktır, milyonlarca emekçidir. Gezi biziz! Ne bizleri ne de zindanlardaki tutsakları bu cezalarla teslim alamayacaksınız.”

(HABER MERKEZİ)