TMO buğdayı çiftçiden ucuza alıp, pahalıya satıyor

TMO sanayicilere 10 bin 250 lira/ton olarak sattığı buğdayı, çiftçiden 45 gün vade ile 9 bin 250 lira/ton’dan alıyor.

Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) hububat alım fiyatları açıklanmasıyla çiftçi büyük tepki gösterdi. Çiftçinin ürettiği giderleri karşılayamazken yeni borçlanmaları da beraberinde getirecek. Tarımdan Haber’de yer alan bilgilere göre ekmeklik buğday fiyatının TMO’nun sanayiciye yaptığı satış fiyatının bile altında kaldığı ortaya çıktı. TMO, Mayıs ayında sanayiciye ekmeklik buğday satış fiyatı olarak 10 bin 250 TL/ton olarak açıklamıştı. TMO, bu fiyattan sanayiciye ekmeklik buğday satarken, aynı buğdayı çiftçiden 45 gün vade ile 9 bin 250 TL/tondan alacak.

TMO BUĞDAYI ÇİFTÇİDEN DAHA UCUZA ALIYOR

TMO’nun ekmeklik buğdayı çiftçiden alış fiyatının, sanayiciye satış fiyatının tonda bin TL altında açıklanması, hububat fiyatlarının çiftçinin aleyhine nasıl belirlendiğini ortaya koyuyor.

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, hububat fiyatlarına gelen tepkileri; “çiftçi ile Bakanlığın arasının açılmaya çalıştığı” şeklinde değerlendirirken, açıklanan fiyatının TMO satış fiyatının bile altında kaldığının ortaya çıkması yaşanan çelişkiyi gözler önüne serdi.

(HABER MERKEZİ)