Van ve Bitlis’te 13 kişi tutuklandı

Van’da 13 Mayıs’ta yapılan ev baskınlarında gözaltına alınan 12 kişi tutuklandı. Aynı zamanda Bitlis’te de 1 kişi hakkında tutuklama kararı verildi.

Van Cumhuriyet Başsavcılığı’nın başlattığı soruşturma kapsamında Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) Van Büyükşehir Belediye Eş Başkanı Abdullah Zeydan hakkında verdiği karar sonrası “kentte yapılan protesto gösterilerine katılmak” gerekçesiyle 13 Mayıs sabah saatlerinde yapılan ev baskınlarında 55 kişi gözaltına alındı.

12 KİŞİ TUTUKLANDI

Dün savcılıkta ifadesi alınan 15 kişiden 8’i tutuklanırken 7 kişi ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. Bugün ise emniyet işlemlerinin ardından savcılığa sevk edilen 15 kişiden 4 kişi tutuklanırken ŞanoWan oyuncusu Ferhat Aslan’ın da içinde olduğu 5 kişi adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. 6 kişinin işlemleri ise hâlâ devam ediyor.

25 KİŞİ HÂLÂ GÖZALTINDA

Tutuklamaların gerekçesi olarak “polise mukavemet”, “örgüt üyesi olma” ve “kamu malına zarar verme” iddiaları gösterildi. 3 gündür gözaltında tutulan 55 kişiden 25’inin ise ifadelerinin alınması bekleniliyor.

BİTLİS

Bitlis Cumhuriyet Savcılığı’nın başlattığı soruşturma kapsamında Bitlis merkez, Tatvan ve Hizan ilçelerinde, sabah saatlerinde birçok eve polis baskın düzenlendi. Baskınlar sırasında 16 kişi gözaltına alınırken Bitlis İl Emniyet Müdürlüğü’nde ifade işlemlerinin devam ettiği öğrenildi. Gözaltı gerekçesi öğrenilmezken dosyaya gizlilik kararı getirildi.

1 KİŞİ TUTUKLANDI

Gözaltına alınanlardan 3 kişi emniyet işlemlerinin ardından serbest bırakılırken savcılığa sevk edilen 3 kişi ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.  Savcılık tarafından tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edilen Mehmet Sakin Altın ise tutuklandı.

(HABER MERKEZİ)