Van’da 2 günde 350 kişi gözaltına alınırken 400 kişi yaralandı

Van’da iki gün boyunca yaşanan protestolarda 350’ye yakın kişi gözaltına alınırken 400’den fazla kişi polis şiddeti, plastik mermi ve gaz bombası atılması sonucu çeşitli yerlerinden yaralandı.

Seçim gaspına karşı Van’da iki gün boyunca binlerce kişi sokağa dökülerek yaşanan haksızlığı protesto etti. Protestoların iki gününde polislerin saldırısı sonucu alınan bilgilere göre; 400’den fazla kişi yaralanırken 350’den fazla kişi ise gözaltına alındı. Van Emniyet Müdürlüğü ve karakolların neredeyse tamamı gözaltılarla dolarken iki gündür gözaltına alınların ifadeleri alınmaya başlandı. Bugün sabah saatlerinde 60 kişi emniyet ifadelerinin ardından savcılığa sevk edildi. Savcılık “örgüt üyesi olmak” iddiasıyla Sulh Ceza Hâkimliği’ne sevk ettiği 26 kişi hakkında tutuklama kararı verdi.

GÖZALTILAR TAKİP EDİLİYOR

Özgürlük için Hukukçular Derneği (ÖHD) ve Van Barosu, kurduğu kriz masasıyla gözaltılar ile ilgili hukuki süreçleri takip ediyor. Yaşananlar hakkında bilgi veren Avukat Savaş Avcı, “Bu süreçte yapılan eylem ve etkinliklerde gözaltına alınanların hukuki takibi yapılmaktadır. Kötü muamele ve işkenceye varan hususlarda alınan şikâyetler takip edilmektedir. Şu an gözaltında çok sayıda yaralı ve işkence gören kişiler var. Müdahale esnasında dişi, kafası, burnu ya da çeşitli yerlerinden yaralananlar var. Biz, hukukçular olarak orantısız güç kullanımından kaynaklı yaralanmaları takip edeceğiz ve mutlaka kötü muamele ve işkence ile ilgili suç duyurusunda bulanacağız” dedi.

(HABER MERKEZİ)