Van’da YSK mazbatayı DEM Partili Abdullah Zeydan’a değil, AKP’li adaya verdi

Yüksek Seçim Kurulu, (YSK), seçimi kazanan DEM Parti adayı Abdullah Zeydan’ın yerine AKP Abdulahat Arvas’ı belediye başkanı olarak belirledi.

Van Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanlığını kazanan Abdullah Zeydan’ın memnu haklarının elinden alınması sonrası halkın seçimi gasbedildi. Van İl Seçim Kurulu, mazbatayı AKP’li aday Abdulahat Arvas’a verdi.

Özgürlük İçin Hukukçular Derneği (ÖHD) Van Şubesi, kararı duyurdu. Kararda, “Van Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı Sayın Abdullah Zeydan, seçilme yeterliliği uygun bir şekilde aday olarak Van halkının yüzde 55 çoğunlukla seçilmiş iradesidir. Ancak yargı, siyasi bir talimatla seçime 2 gün kala hukuksuz bir itiraz süreci işleterek Van halkının iradesini siyasi bir darbe ile gasp etmiştir. Van İl Seçim Kurulunun verdiği hukuksuz kararla mazbatanın ikinci olan partiye verilmesine karar verilmiştir. Van halkının iradesine yönelik bu hukuksuz, adaletsiz ve gaspçı uygulamalara karşı tüm üyelerimizi, meslektaşlarımızı ve demokratik kamuoyunu halkın iradesine sahip çıkmaya davet ediyoruz. Sürecin takipçisiyiz” denildi.

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Eş Başkan adayları Abdullah Zeydan ve Neslihan Şedal oyların yüzde 55,48’ini aldı. AKP’li aday Arvas ise, yüzde 27,15 aldı.

Ayrıca kararı protesto eden Van halkına polis saldırdı.

Van Büyükşehir Belediyesi eş başkan adayı Abdullah Zeydan’ın memnu hakkının iadesinin AKP’nin “talimatıyla” geri alınmasına karşı birçok il ve ilçeden protesto çağrısı geldi.

Diyarbakır’da Emek ve Demokrasi Platformu saat 17.30’da Dicle Kent Bulvarı’nda bulunan Rojava Parkta protesto eylemi yapacak.

İstanbul Emek, Barış ve Demokrasi Güçleri, “Van halkının iradesi gasp edilemez” adıyla eylem çağrısı yaptı. Protesto saat 18:00’de DEM Parti Kadıköy ilçe binası önünde yapılacak.

(HABER MERKEZİ)