Yüksekova’daki KDP protestosuna polis saldırdı

KDP’nin Irak Kürdistanı’ndaki saldırılarını protesto etmek amacıyla Yüksekova’da yapılan açıklamada bir araya gelen kitleye polis saldırdı. Polis, vekil Sayyiğit’in boğazını sıktı.

Demokratik Toplum Kongresi (DTK) ve Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) öncülüğünde Irak Kürdistanı’ndaki KDP saldırılarına dikkat çekmek için Hakkari’nin Gever ilçesinde basın açıklaması düzenledi.

Açıklamaya Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi (YSP) vekilleri, Tevgera Jinên Azad (TJA), Barış Anneleri Meclisi, Mezopotamya Beşiğinde Yakınlarını Kaybeden Ailelerle Yardımlaşma Dayanışma Birlik ve Kültür Derneği (MEBYA-DER) ve halk katılım sağladı.

Açıklamanın yapılacağı alanın bulunduğu sokaklar ve çarşı merkezi sabahın erken saatlerinden itibaren polisler tarafından ablukaya alındı. Saldırılara tepki göstermek amacıyla çevre kentlerden ve ilçelerden çok sayıda açıklamaya katıldı. “Em xiyanetê qebûl nakin, Em ê destkeftiyên xwe biparêzin” pankartını açan kitle, sık sık “Bimre îxanet” sloganları haykırdı.

POLİS VEKİLİ BOĞMAYA ÇALIŞTI

Eylem ve etkinlik yasağı gerekçe gösterilerek kitleyi ablukaya alan polislere tepki gösteren vekiller oturma eylemine geçtiği esnada polis saldırdı. Pankartı almak isteyen polise halk direnişle cevap verdi. Saldırı esnasında çok sayıda kişi gözaltına alınırken, polis ve askerlerin, plastik mermi, gaz bombası ve tazyikli suyla gerçekleştirdiği saldırıda birçok kişi yaralandı.

Saldırı sırasında Van vekili Gülcan Kaçmaz Sayyiğit bir polis tarafından boğazı sıkılarak boğulmaya çalışıldı.
Kitle, “Direne Direne Kazanacağız” sloganlarıyla saldırılara tepki gösterdi.

(HABER MERKEZİ)