ABD askeri İsrail’i protesto etmek için kendini ateşe verdi

ABD’de İsrail’in Washington Büyükelçiliğinin önünde ABD Hava Kuvvetlerinde aktif görevde olan bir asker “Artık soykırıma iştirak etmeyeceğim” diyerek bedenini ateşe verdi.

ABD Hava Kuvvetlerinde aktif görevde olan 25 yaşındaki Aaron Bushnell İsrail’in Washington Büyükelçiliği önünde kendini ateşe vererek işgalci İsrail ordusunun saldırılarını protesto etti. İsrail’in Washington Büyükelçiliği’nin önüne yürüyen Bushnell, “Şimdi oldukça şiddetli bir protesto düzenleyeceğim ancak Filistinlilerin işgalcilerinin elinde yaşadıkları karşısında benim eylemim çok da büyük bir şey değil.” şeklinde konuştu.

Büyükelçiliğin önüne gelen Bushnell, kendini ateşe verdikten sonra, üst üste “Filistin’e özgürlük” diyerek slogan attı.

Büyükelçilik polisinin “Size yardımcı olabilir miyim?” dedikten sonra “Yere yat” şeklindeki sözleri duyulan görüntülerde, diğer polisin, “Silaha değil yangın söndürücüye ihtiyaç var.” ifadesi yer alıyor.

Anadolu Ajansı’nın konuya ilişkin Washington İtfaiye ve Acil Sağlık Hizmeti yetkilisinden edindiği bilgide, ihbarın Washington İtfaiye ekibine yerel saatle 13.00 civarında yapıldığı bildirildi. Kendisini ateşe veren Bushnell, bölge hastanesine kaldırıldı ve ağır yaraları nedeniyle durumunun kritik olduğu belirtildi.

(HABER MERKEZİ)