Avrupa Parlamentosu seçimlerinde sağcılık rüzgarı

Avrupa Parlamentosu seçimlerinde “merkez sağ ve sol” konumunu korudu. Yeşiller ve liberallerin güç kaybettiği seçimlerde, aşırı sağcı grup ve partiler sandalye sayısını arttırdı. Euro, ayın en düşük değerini gördü.

Avrupa Birliği’nin (AB) yasama organı Avrupa Parlamentosu (AP) seçimleri tamamlandı. Birlik üyesi 27 ülkede yüz milyonlarca seçmenin oyunu kullandığı seçimlerin, resmi olmayan sonuçları açıklandı. İngiltere’nin birlikten ayrılmasının ardından yapılan ilk seçimlere, aşırı sağın güç kazanması damga vurdu.

Avrupa vatandaşlarının 6 Haziran’da başlayan sandık maratonu dün (9 Haziran) sona erdi. İlk sonuçlar, kıtadaki siyasi dengelerin değişeceğini gösterdi. Resmi olmayan sonuçlara ilk sonuçlara göre merkez sağdaki Avrupa Halk Partisi (EPP) en büyük grup olarak kaldı. Merkez soldaki “Sosyalistler ve Demokratlar İlerici İttifakı” ise parlamentodaki (S&D) ikinci konumunu korudu.

Aşırı sağcı iki grup olan Avrupalı Muhafazakarlar ve Reformistler (ECR) ile Kimlik ve Demokrasi, sandalye sayılarını arttırdı. Herhangi bir gruba dahil olmayan ulusal siyasi partiler içerisinde de aşırı sağcılar güçlü bir şekilde yer alıyor.

AB üyesi çoğu ülkenin ortak para birimi olan euro, seçimlerin ardından son bir ayın en düşük seviyesini gördü. Piyasaların ilk açıldığı Asya’da euro, Amerikan dolarına karşı yüzde 0,3 değer kaybederek 1,0764 seviyesine geriledi.

Ursula von der Leyen, zaferini ilan etti: “Kazandık”

Avrupa Komisyonu’nun mevcut Başkanı ve Avrupa Halk Partisi üyesi Ursula von der Leyen, grubunun bir kez daha parlamentodaki “en güçlü” grup olduğunu gösterdiğini söyledi. Leyen, seçimler sonrası ilk açıklamasında, “Kararlıydık, birlik içindeydik ve şimdi Avrupa seçimlerini kazandık. Seçmenler bize çok güçlü bir yetki verdi” diyerek zaferini ilan etti.

Ursula von der Leyen, merkez sağ EPP’nin “sağ ve soldaki radikal güçlere karşı bir kale olacağını” da sözlerine ekledi.

Macron istifa etti, Fransa’da erken seçim yapılacak

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, ülkesinde aşırı sağın farkla birinci çıkması üzerine parlamentoyu feshederek erken seçim kararı aldı. Fransa, ilk tur için 30 Haziran’da, ikinci tur için 7 Temmuz’da sandığa gidecek.

AP seçim sonuçlarının “Avrupa’yı savunan partiler için iyi bir sonuç olmadığını” vurgulayan Macron, seçim sonuçlarında aşırı sağ partilerin önde çıkmasıyla ilgili “Milliyetçilerin ve demagogların yükselişi halkımız için olduğu kadar Avrupa’mız için de Fransa’nın Avrupa’daki ve dünyadaki yeri için de tehlikedir” ifadesini kullandı.

Marine Le Pen’in aşırı sağ partisi Ulusal Birlik (RN), 10 puan yükselişle yüzde 31,5 oy alarak birinci oldu. Macron’un liberal gruba üye partisi Rönesans ise yüzde 15’te kaldı. Rönesans’ı yüzde 14 oyla Sosyalist Parti takip etti.

Ulusal Birlik’in lideri Jordan Bardella, seçimin hemen ardından yaptığı açıklamada, Macron’a emekli maaşlarının artan enflasyon oranlarına endeksleme ve enerji fiyatlarındaki artışı durdurma çağrısı yaptı.

Macron’un istifasının ardından Paris halkı sokağa çıkarak, aşırı sağın birinci çıkmasını protesto etti. Göstericiler, genel seçimlerde solun birleşmesini talep etti.

Almanya’da aşırı sağcı AfD ikinci parti

Aşırı sağın güç kazandığı bir diğer ülke Almanya oldu. Avrupa Parlamentosu’na en çok temsilci gönderen ülkede, aşırı sağcı Almanya için Alternatif (AfD), ikinci parti çıktı. Yüzde 16 oy oranına ulaşan AfD, şu an için AP’deki herhangi bir grupta yer almıyor. AfD, AP’nin aşırı sağcı iki grubundan biri olan ID’den, Nazileri aklayan söylemleri nedeniyle atılmıştı. Sandık çıkış anketlerine göre, AfD Avrupa Parlamentosu’nda 17 milletvekili ile temsil edilecek.

Şansölye Olaf Scholz’un Sosyal Demokrat Partisi (SPD) üçüncü oldu ve şimdiye kadarki en kötü AB seçim sonucunu elde etti. Scholz’un federal koalisyon hükümetinin küçük ortaklarından biri olan Yeşiller de ağır bir yenilgi alarak AB yasama organındaki 25 sandalyesinden dokuzunu kaybetti.

İtalya’da aşırı sağın zaferi

İtalya Başbakanı Giorgia Meloni’nin aşırı sağcı İtalya’nın Kardeşleri (FdI) partisi birinci oldu. 2019’daki AP seçimlerinde ancak beşinci sırada yer alabilen FdI, oylarını yaklaşık 20 puan arttırarak birinci sıraya yerleşti. Meloni ve partisi, Avrupa Parlamentosu’nun aşırı sağcı iki grubundan biri olan ECR’nin lideri konumunda.

(HABER MERKEZİ)