Borusan Lojistik’te işten atılan işçiler geri alınacak

Bursa Gemlik’te faaliyet yürüten Borusan Lojistik’te Liman-İş’e üye oldukları için işten atılan işçiler ile patron arasında anlaşmaya varıldı.

Anlaşmada yer alan maddeler şöyle: “İşten çıkarılan 4 işçi tekrar işlerine geri dönecek. Hiçbir şekilde sendikal hak arayışları nedeniyle iş akdi sonlanmayacak. Hem işçiler yasanın vermiş olduğu sendikal haklarını kullanacaklar hem de işveren yasanın kendisine tanıdığı itirazları kullanacak. Eyleme katılan hiçbir işçi için işlem yapılmayacak.

Anlaşma sonrası direniş sürecini anlatan Liman İş Gemlik Şube Başkanı Ahmet Göral, “Buradaki arkadaşlar bize burada yasal çerçeve dışında çalışmalar olduğunu bize aktardılar. Biz de onlara sendika üyelikleri hakkında bilgilendirmeler yaptık. Sonra işçiler sendika üyeliğini başlattılar. Yetki almaya yaklaştığımız anda işveren tepki olarak sendikaya üye 4 arkadaşımızı işten çıkardı. Bu arkadaşlarımızın işten çıkarıldığı gün içeride çalışan vardiya işi durdurma eylem gerçekleştirdi ve o günden buna 4 gün geçti. İçeride beklediler dışarıda kalan arkadaşlarımız da dışarıda beklediler. Bir mücadele bir direniş örneği gösterdiler. Biz hep beraber inandık zafer inananlarındır. Bizler buna inandık ve başardık. Gerekli sözleri aldık yarın yetki için başvuruya gideceğiz. Sonraki süreç yasal prosedür şeklinde devam edecek. Birlikte başardık birlikte başarmaya devam edeceğiz.” dedi.

“BASKILARA VE MOBBİNGE RAĞMEN BU DİRENİŞİ KAZANDIK”

Liman İş Sendikası’na üye olan Borusan işçisi ise şu ifadelerde bulundu: “4 arkadaşımızın yüz kızartıcı suçlardan işten atılmasından sonra geçtiğimiz hafta perşembe günü biz içeriye girdik ve içerideki vardiyayla birlikte işi durdurduk bize işveren her türlü resmiyeti olmayan mobbinglerle geldi. Ama ne bir imza ne bir resmiyet vardı hiçbir şekilde kabul etmedik direnişte. Dışarıdan içeriye farklı iş makinaları soktular, farklı insanlar getirme çabasına girdiler. Bizi mobing yoluyla yıpratmak istediler. Sahur verilmedi, yemekhane kapıları kitlendi, lavabo kapıları kitlendi. Tüm mobbinglere rağmen biz bu direnişi kazandık. Biz siyasetin üstünde bir olay yarattık yanımızda olan herkese çok teşekkür ediyorum.”

Borusan Lojistik’te, Liman-İş’e üye oldukları için işten atılan işçilerin mücadelesi sürerken polis tarafından akşam saatlerinde müdahale hazırlığı yapılmıştı. Alana polis ekipleri girmişti.

Borusan Lojistik’te insanca çalışma koşulları elde etmek için Liman-İş’e üye olan 4 işçinin işten atılması üzerine geçtiğimiz günlerde vardiya değişimi sırasında üretimi durduran işçiler, sendika haklarının tanınması ve taleplerinin kabul edilmesini istiyordu.

BursaTanık’a konuşan Liman İş Sendikası Genel Başkan Yardımcısı Murat Kizir, “Bugün işçilerimizin direnişinin 4. günü. Kolluk kuvvetleri zoruyla, içerdeki işçi arkadaşlarımızı makineleri terk ettirmeye zorluyorlar. Kamuoyuna sesleniyorum. Bu usulsüzlüğe, yargısızlığa son versinler. Attıkları 4 tane masum işçi arkadaşımızı işe geri alsınlar. Talebimiz, kamuoyunun bu işçi sınıfına destek olmasıdır. Arkadaşlarımızı zorla, polis barikatıyla, psikolojik baskıyla içerde makinalardan indirmeye çalışıyorlar. İşçilerimizle hiçbir yasa dışı iş yapmıyoruz. Tek yaptığımız hak arama mücadelesidir.” demişti.

Borusan Lojistik’te insanca çalışma koşulları elde etmek için Liman-İş’e üye olan 4 işçinin işten atılması üzerine geçtiğimiz günlerde vardiya değişimi sırasında üretimi durduran işçiler, sendika haklarının tanınması ve taleplerinin kabul edilmesini istiyordu.

(HABER MERKEZİ)