EKB: PLGA Savaşçıları Ölümsüzdür!

Enternasyonal Komünist Birlik (EKB), HKP (Maoist)’in şehitlerini ve Hindistan’daki Halk Savaşını sahiplendiğini açıkladı.

“Binlerce kesikle ölümden korkmayan, imparatoru atından indirmeye cesaret eder” denilen açıklamanın tamamı şu şekilde:

“Yaşasın HKP (Maoist)’in yürüttüğü Halk Savaşı, yaşasın HKP (Maoist)’in ölümsüzlüğe kavuşan kahraman savaşçıları!

“Enternasyonal Komünist Birlik olarak HKP (Maoist) önderliğinde bir Halk Savaşı yürüten ve kahramanca direnerek şehit düşen Halk Kurtuluş Gerilla Ordusu’nun (PLGA) 29 savaşçısını selamlıyoruz.

“Uluslararası Komünist Hareketin bir parçası olarak bu şanlı mücadelede şehit düşen Halk Kurtuluş Gerilla Ordusu savaşçılarını kendi şehitlerimiz olarak görmekten gurur duyuyoruz.

“HKP (Maoist) önderliğini ve kadrolarını, Halk Kurtuluş Gerilla Ordusu savaşçılarını ve faşist Hindistan devletinin acımasız saldırganlığına rağmen HKP (Maoist) önderliğinde yürütülen Halk Savaşını destekleyen yoksul köylüleri içtenlikle selamlıyoruz.

“Faşist Hindistan devleti son dönemde gerilla bölgelerine yönelik saldırılarını yoğunlaştırmış ve paramiliter gruplar ile resmi silahlı kuvvetlerinin yardımıyla yoksul köylülere karşı bir terör dalgası başlatmıştır. Faşist Hindistan devleti, Maoistlerin Halk Savaşını engellemek için geçmişte de benzer operasyonlar gerçekleştirmişti. Ancak her seferinde bu karşı devrimci saldırılar HKP (Maoist) liderliğindeki Halk Kurtuluş Gerilla Ordusu (PLGA) ve yerel halkın yardımıyla büyük bedeller ödenerek engellendi.

“Faşist Hindistan devleti, 2005-2009 yılları arasında iki binden fazla yerli halkın katledildiği Sendra ve Salwa Judum ile büyük askeri güçleri ve iş birlikçileri harekete geçirerek karşı devrimci terör dalgalarıyla, ardından da HKP (Maoist)’i ezmek için 2009-2017 yılları arasında ‘Yeşil Av Operasyonu’ ile sonuç almak istedi. Yeşil Av Operasyonu’nun yenilgiye uğratılmasının ardından Mayıs 2017’de beş yıl süreyle yeni bir karşıdevrimci kampanya, Samadhan Operasyonu, 2020-2021 için Prahar Operasyonu ilan edildi. Ancak HKP (Maoist) her seferinde halkın büyük desteğiyle bu karşıdevrimci saldırı dalgalarına direnmeyi başardı. Ocak 2024’te faşist Hindistan devleti yine büyük bir karşı devrimci askeri saldırı dalgası başlattı. Binlerce polis, asker ve paramiliter güç operasyon bölgelerine seferber edildi.

“HKP (Maoist) Merkez Komitesi Merkez Bölge Ofisi, 1 Ocak 2024 tarihli bir basın açıklamasında, Hindistan devletinin ‘Kagar Operasyonu’ adı verilen karşı devrimci saldırı planına karşı kamuoyunu bilinçlendirme ve protesto çağrısında bulunmuştu. ‘Kagar Operasyonunu Yenmek’ başlıklı açıklamada, ‘Hindistan devletinin Başbakanı, İçişleri Bakanı, Baş Bakanlar, Polis Şefleri, istihbarat yetkilileri ve paramiliter güçlerin katıldığı toplantılarda, 2047 yılına kadar ‘Yeni Hindistan’ yaratmak amacıyla Maocuların tamamen yok edilmesi için tüm güçlerin seferber edilmesine karar verildi’ denilerek faşist Hindistan devletinin başlattığı saldırının önemine işaret edildi.

“16 Nisan 2024’te Halk Kurtuluş Gerilla Ordusu ile faşist Hindistan devleti güçleri arasındaki mücadelede şehitlerin ödediği yüksek bedel, faşist Hindistan devletinin daha önceki karşı devrimci operasyon dalgalarında olduğu gibi bu kez de hedeflerine ulaşamayacağını bize göstermektedir. HKP (Maoist) önderliğinde Halk Savaşı yürüten Halk Kurtuluş Gerilla Ordusu savaşçıları ve bölgenin ezilen ve yoksul kitleleri bu faşist terör dalgasını ne pahasına olursa olsun yenilgiye uğratacaktır.

“EKB olarak, uluslararası dayanışma anlayışımızın bir önkoşulu olarak, HKP (Maoist)’in kahramanca mücadelesini elimizdeki tüm imkanlarla destekleyeceğimizi ve Hindistan’daki Halk Savaşını kendi mücadelemiz olarak gördüğümüzü bir kez daha teyit ediyoruz.

“Faşist Hindistan devletinin HKP (Maoist), Halk Kurtuluş Gerilla Ordusu ve bölge halklarına yönelik faşist terör operasyonlarını şiddetle kınıyoruz. Devrimci ve ilerici kamuoyunu dikkat ve desteğe çağırıyoruz.

“Halk Kurtuluş Gerilla Ordusu (PLGA) Savaşçıları Ölümsüzdür!

Yaşasın HKP (Maoist) Önderliğindeki Halk Savaşı!

Yaşasın Marksizm-Leninizm-Maoizm!

Yaşasın Enternasyonal Dayanışma!”

(HABER MERKEZİ)