Fransa’da çiftçiler caddeleri saman balyalarıyla kapattı

Paris’te çiftçiler eylem yaptı, meydana açılan caddeleri yerlere döktükleri saman balyalarıyla kapattı. Polis çiftçilere saldırdı, 66 çiftçi gözaltına alındı.

Fransa’da çiftçilerin örgütlü olduğu Kırsal Koordinasyon (Coordination Rurale) Sendikası, sabah erken saatlerde başkent Paris’in ünlü Champs-Elysées Caddesi’nde eylem gerçekleştirdi. Yaklaşık 150 çiftçi meydana açılan caddeleri kapatmak için yerlere saman balyaları döktü.

Traktörleriyle A86 ve A4 otoyollarını kapatan çiftçiler daha sonra Paris merkezdeki alana geldi. Çiftçiler, ayrıca “intihar eden çiftçiler anısına” Champs-Elysées anıtının kenarına çiçeklerden oluşan bir çelenk bıraktı. Ardından bir dakikalık saygı duruşunda bulundu. Polis ise trafik akışını yeniden sağlamak gerekçesiyle eyleme saldırdı. Polisin 66 kişiyi gözaltına aldığı açıklandı.

Kırsal Koordinasyon Sözcüsü Patrick Legras’ın da sabah gözaltına aldığı öğrenildi.

AB’NİN ANLAŞMALARI KINANDI

Koordinasyon üyesi bir çiftçi “Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Tarım Fuarını ele geçirebiliyorsa, biz de başkenti ele geçirebileceğimizi göstermek istiyoruz” dedi.

Sendika, X hesabından “Mali sıkıntı içindeki çiftliklerimizin yüzde 45’ini kurtarmak için hızlı hareket edilmesi” çağrısında bulundu.

Çiftçiler, Avrupa Parlamentosu tarafından Şili ve Kenya ile kabul edilen serbest ticaret anlaşmalarını da kınadı. Sendika ise Tarım Fuarının devam ettiği bu süreçte hükümet üzerindeki baskıyı sürdüreceğini belirtti.

Çiftçilerin uzun zamandır diyaloğu geliştirmek ve acil önlemler alınmasını sağlamak için taleplerini hükümete ilettiği ve görüşmeler yapıldığı kamuoyu tarafından biliniyor. Buna rağmen basına konuşan Tarım Bakanı Marc Fesneau “Bir diyalog kurmamız gerekiyor ve belki de yasaklanmış eylemler yoluyla değil, çünkü bu ilan edilmemiş bir gösteriydi, ek gerilim yaratmak için” ifadelerini kullandı.

(HABER MERKEZİ)