Önder Babat katledilişinin 20. yıl dönümünde anıldı

İstiklal Caddesinde başından tek kurşunla vurularak katledilen İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğrencisi Önder Babat 20. ölüm yıl dönümünde İstanbul Üniversitesi öğrencileri tarafından anıldı.

Önder Babat’ın üniversitenin devrimci öğrencilerinden biri olduğu vurgulanan açıklamada, “20. yılında, Önder Babat’ın mücadelesini anlatmayı, Önder’in faillerini teşhir etmeyi, Önder için Önder’in üniversitesinde direnmeyi, 2004’ten 2024’e, tüm memleket için gerçek bir adaleti sağlayana dek mücadele etme iddiamızın birincil koşullarından biri olarak görüyoruz. Önder’in sürdürdüğü özerk-demokratik üniversite mücadelesini şimdi bizler sürdürüyoruz. Öğrencisi olduğu İstanbul Üniversitesi önünden bu mücadeleyi Beyazıt’tan Cebeci’ye, Yıldız’dan ODTÜ’ye, Boğaziçi’nden Marmara’ya; Mimar Sinan’dan İTÜ’ye bütün üniversitelerde ısrarla ve azimle yükselteceğimizin sözünü veriyoruz” denildi.

3 Mart 2024 tarihi itibarıyla cinayetin üzerinden 20 yıl geçmesiyle zaman aşımı süresinin dolduğu vurgulanan açıklamada; “Savcılık dosyayı zaman aşımı sebebiyle sonlandıracak. Dosyanın kapanmaması için tek çare, bu tarihe kadar bir şüphelinin tespit edilmesi, sorgulanması ya da hakkında kaçak kararı verilmesiydi. Ancak 2004’ten beri savcılık hiçbir adım atmadı. Tek bir şüpheli bile sorgulanmadı. Bu bir siyasi cinayetin varlığını ortaya koymaktadır. Katilleri ve onları ısrarla koruyanları göstermektedir” ifadeleri kullanıldı.

Önder Babat cinayetinin 20 yıl boyunca özenle karanlıkta bırakıldığı vurgulanan açıklamada şöyle denildi; “Katilinin bulunmasını isteyenlere kelepçe vuruldu, işkenceye maruz kaldı. Geçtiğimiz yıllarda Beyazıt Meydanı’nda Önder için adalet talebini yükseltmemiz yasaklanmaya çalışıldı, gözaltına alındık. Önder’in katilini bulmayanlar, Önder için adalet diyen üniversite öğrencilerini engellemek için seferber oldu. Bizler Önder’in anısının ve mücadelesinin yankılandığı Beyazıt’tan ondan devraldığımız mücadeleyi yükselteceğimizi yineliyoruz. Bu topraklarda emperyalizme ve faşizme karşı mücadelede yitirdiğimiz her bir devrimciye sözümüz ve borcumuz var. 20 yıldır buradayız ve ne kadar sürerse sürsün bu cinayetin hesabını soracağız!

“Önder Babat’ın uğrunda yaşadığı ve mücadele ettiği ‘gündüzlerinde sömürülmeyen, gecelerinde aç yatılmayan, ekmek, gül ve hürriyet günleri’ni bizler kuracağız!”

(HABER MERKEZİ)