“Pişmanlığı” reddeden tutsağın tahliyesi 4’üncü kez ertelendi

Cizre’de 14 yaşında tutuklanan Naif İşçi’nin tahliyesi, “pişmanlık” dayatmasını reddettiği için 4’üncü kez ertelendi.

Şırnak’ın Cizre ilçesinde Eylül 2010’da gözaltına alındıktan sonra tutuklanan Naif İşçi (28) hakkında “örgüte üye olmamakla birlikte örgüt adına suç işlemek”, “örgüt propagandası yapmak”, “toplantı, gösteri ve yürüyüş kanununa muhalefet” ve “tehlikeli maddelerin izinsiz olarak bulundurulması ve taşınması” iddialarıyla 24 yıl hapis cezası verildi. Yargıtay, İşçi’nin yaşını göz önünde bulundurarak cezayı 16 yıla indirdi. Ancak İşçi, infaz süresini tamamlamasına rağmen koşullu salıverilme hakkından yararlanamıyor. İşçi’nin tahliyesi, 4’üncü kez “pişmanlık” dayatmasını reddettiği gerekçesiyle ertelendi.

Tutuklanmadan kısa bir süre önce trafik kazası geçiren ve sol bacağında platin bulunan İşçi, 14 yıldır bu şekilde hapishanede tutuluyor. Bu nedenle sol bacağı kısaldı, neredeyse yürüyemez duruma geldi.

İşçi’nin annesi Nebahat İşçi, hasta tutsakların infazının yakılmasının ülkedeki adaletsizlikten kaynaklandığını belirterek “Oğlum cezaevinde 14 yılını doldurdu. Küçük yaşta tutuklandı. Oğlumun çocukluğunu çaldılar ve hayatını mahvettiler. Oğlum cezasını bitirmiş ve 6 Mayıs’ta tahliye olması gerekiyordu. Oğlum tahliye olacak diye hazırlıklara başladım. Gözüm yollarda kaldı. Ancak cezaevinin pişmanlık dayatmasını kabul etmediği için tahliyesi 4’üncü kez 3 ay daha ertelendi. Bu devletin adaleti ve hukuku yok. Çocuklarımızın cezaları bitmesine rağmen bırakılmıyor. Bu yaptığınız haksızlık değil mi?” diye sordu.

“NE YAPTI Kİ PİŞMAN OLSUN?”

Oğlunun hapishanede her türlü haksızlığa maruz kaldığını ifade eden İşçi, “Sakattı ve sol bacağında platin vardı. Tutuklayıp ceza verdiler, bizi mağdur ettiler. Bununla da kalmadılar ve Bandırma T Tipi Kapalı Cezaevine sürgün ettiler. Şimdi de oğluma 14 yıl sonra ‘pişman mısın’ diye soruyorlar. Oğlum ne yaptı ki pişman olsun? Oğlum hasta ve cezaevinde bir sürü hastalığa yakalandı. Eğer çocuklarımızı tedavi edemeyeceksiniz bırakın kendimiz tedavi edelim. Bu yaptığınız hukuksuzluk ve kanunsuzluktur. Bunu kabul etmiyoruz. Bu ülkeye adalet gelsin istiyoruz” dedi.

(HABER MERKEZİ)