PSAKD: “Patron ağaya korku olan iradeni saygıyla selamlıyoruz”

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSKAD) Genel Merkezi katledilişinin 51. yılında Komünist Önder İbrahim Kaypakkaya için açıklama yayımladı.
Açıklamada, “Katledilişinin 51.yılında saygıyla anıyor, onun şahsında yitirdiğimiz Haki Karer ve Dörtler başta olmak üzere yaşamını halkın haklı davasına adayanların anıları önünde eğiliyoruz.” ifadelerine yer verdi.

Açıklamanın tamamı şöyle: 

“Diyarbakır zindanlarında aylar süren işkenceler sonucu katledilen, ser verip sır vermeyen devrimci önder İbrahim Kaypakkaya’yı, katledilişinin 51.yılında saygıyla anıyor, onun şahsında yitirdiğimiz Haki Karer ve Dörtler başta olmak üzere yaşamını halkın haklı davasına adayanların anıları önünde eğiliyoruz. İnsanlık dışı işkencelerin ve bu işkenceler karşısında sürdürülen destansı direnişlerin en önemli merkezlerinden biri olan Diyarbakır zindanlarında, İbrahim, Mazlum, Dörtler ve sayamadığımız nicesinin direncini ve yaşamını dilimizde ağıt olarak dilden dile aktarıyor ve bizlere bıraktıkları mirası sahipleniyoruz.
“Unutmayacağız/Unutturmayacağız!
“Genelde dünyayı ve özelinde de ülkemizi saran ’68 öğrenci gençlik hareketinin ve sonrasında gelişen Devrimci Sosyalist mücadelenin en önemli önderlerinden biriydi Kaypakkaya. Mahir’lerin, Deniz’lerin, İbrahim’lerin ve cümle devrimci gencin yaktığı meşale yanmaya devam ediyor. Bize düşen görev, bu meşaleyi elden ele, kuşaktan kuşağa taşımak ve ulaşmak istediğimiz menzile ulaştırmaktır. İbrahim’in ulusal sorundan ülkemizin sosyo-ekonomik yapısına ilişkin tahlilleri, Türkiye Devrimine dair belirlemeleri ve tahlilleri egemenler nezdinde onu ‘çok tehlikeli’ kılmıştı. Kaypakkaya, yaşamı uğruna görüş ve düşüncelerini saklamamış, her koşul ve durumda davasına sahip çıkmıştır. Kendi yaşamında ‘Türkiye’nin geleceği çelikten yoğruluyor; belki biz olmayacağız ama bu çelik aldığı suyu unutmayacak.’ sözüyle de geleceğe olan inancını o günden ifade etmiştir.
“Ser verip sır vermeyen yiğit önder, seni asla unutmayacağız. Yoksul emekçi Türkiye halklarının gelecek özgür yarınlara olan inanç ve umudu, patron ağaya korku olan iradeni saygıyla selamlıyoruz. Devrin daim olsun ve ışığın hiç sönmesin.”
(İSTANBUL)