“Qral û Travis” adlı Kürtçe oyunun gösterimi yasaklandı

Zeugma Müzesi Kültür Merkezi’nde sahnelenmesi beklenen “Qral û Travis” isimli Kürtçe oyun, müze yönetimi tarafından gerekçesiz bir şekilde iptal edildi.

Antep’te 11 Şubat’ta Zeugma Müzesi Kültür Merkezi’nde oynanması beklenen “Qral û Travis” adlı Kürtçe oyun, Kültür Turizm Bakanlığına bağlı müzenin yönetimi tarafından gerekçesiz bir şekilde iptal edildi. Konuya dair açıklama yapan Şano Ar yönetimi, “Bugün bir kez daha 11 Şubat’ta sahnelemeyi beklediğimiz Qral û Travîs oyunumuz herhangi bir gerekçe gösterilmeden Zeugma Müzesi Kültür Merkezi tarafından yasaklandı. Şunu iyi biliyoruz ki bu yasaklama kararı oyunumuza ya da şahsımıza dönük değil, oyunumuz Kürtçe olduğu içindir. Bu uygulamayı kabul etmedik, etmeyeceğiz” açıklaması yaptı.

Karara tepki gösteren oyunun yönetmeni Yakup Selimoğlu da yaptığı sanal medya paylaşımında şunları söyledi: “‘Qral û Travîs’ oyunumuz bu kez de Kültür Turizm Bakanlığına Bağlı Antep Zeugma Müzesi tarafından iptal yedi. Sonra da ‘Kürt dili ve kültürü üzerinde baskı ve sansür yok’ diyeceksiniz değil mi? Biz de size ‘hadi ordan’ diyoruz.”

“Qral û Travîs” oyununun 17 Ocak’ta  Ağrı’nın Patnos ilçesinde Patnos Belediyesi’nin Kültür Sanat Merkezi’nde sahnelenmesi beklenirken kaymakamlık kararıyla yasaklanmıştı.

(HABER MERKEZİ)