Tutuklama kararları İzmir’de protesto edildi

15 ve 16 Mayıs tarihlerinde gerçekleşen ev baskınlarında gözaltına alınan İstanbul’da 6, İzmir’de 9 ve Manisa’da 3 kişi tutuklandı.

İstanbul, İzmir’de 15 Mayıs’ta ve Manisa’da ise 16 Mayıs’ta gerçekleşen ev baskınlarında gözaltına alınan çok sayıda kişinin tutuklandığı öğrenildi.

İZMİR’DE 9 KİŞİ TUTUKLANDI

İzmir’de Arda Duvarcı, Azat Kunur, Nazif Çakır, Nilüfer Yıldız, Samet Sağnıç, Serdar Aktürk, Selman Yağmağan, Sezgin Zevkibol ve Serhat Çukurçam, “Gösteri ve yürüyüşler kanununa muhalefet” ve “Görevi yaptırmamak için direnme” gerekçeleriyle tutuklandı.

15 Mayıs sabahı gerçekleşen ev baskınlarında Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu (SDGF), Toplumsal Özgürlük Partisi (TÖP), Türkiye İşçi Partisi (TİP), Sosyalist Mücadele İnisiyatifi, Yeni Demokrat Gençlik, Halkevleri üyelerinin de aralarında olduğu 16 kişi, Van halkıyla dayanışmak istedikleri gözaltına alınmıştı. “Gösteri ve yürüyüşler kanununa muhalefet” ve “Görevi yaptırmamak için direnme” iddialarıyla gözaltına alınmıştı. Savcı, Erkan Gökber’in adli kontrol şartıyla serbest bırakılmasına, 15 kişinin ise tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edilmesine karar verdi. Tutuklama talebiyle sevk edilen isimlerden Arda Duvarcı, Azat Kunur, Nazif Çakır, Nilüfer Yıldız, Samet Sağnıç, Serdar Aktürk, Selman Yağmağan, Sezgin Zevkibol ve Serhat Çukurçam, “Gösteri ve yürüyüşler kanununa muhalefet” ve “Görevi yaptırmamak için direnme” iddialarıyla tutuklandı. Tuğçe Kızıldemir, Elif Yerlikaya, Berfin Büyükertaş, Mehmet Kasar, Sedanur Parmaksız ve Sude Timagur ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

ADLİYE ÖNÜNDE EYLEM

Tutuklama kararlarının ardından aralarında Yeni Demokrat Gençlik’in de olduğu gençlik örgütleri adliye önünde açıklama yaptı. “Van iradesine sahip çıkmak suç değildir. Gözaltılar, tutuklamalar, baskılar bizi yıldıramaz” pankartı açılırken, “Faşizme karşı omuz omuza” ve “Devrimci tutsaklar onurumuzdur” sloganları atıldı. Serbest bırakılan isimlerden Tuğçe Kızıldemir, gözaltı süresince açlık grevi yaptıklarını ve bir arkadaşlarının çıplak arama işkencesine uğradığını aktardı. Kızıldemir, “Bu kadar aleni bir şekilde devrimcilere taciz ve işkence uygulandı. Arkadaşlarımız tutuklandı. 2 Nisan günü Van halkına İzmir’den ses verdik ve polisin saldırısına maruz kalmamıza rağmen arkadaşlarımız tutuklandı. Van halkının iradesini ve direnişini sahipleniyoruz. Van halkının zaferini tutuklamalarla yıpratamazsınız. Devrimci tutsaklar onurumuzdur.” diye konuştu.

İSTANBUL’DA 6 KİŞİ TUTUKLANDI

İstanbul’da Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) üyesi Filiz Aydın, Alamettin Demir, İbrahim Elvan, Yaşar Gökdemir, Fikri Baş ve Çetin Demir tutuklandı, diğer isimler serbest bırakıldı.

15 Mayıs sabahı gerçekleşen ev baskınlarında Adil Gümüş, Fikri Baş, Zübeyir Taş, Vildan Doğan, Ünal Yusufoğlu, Alamettin Demir, Necla Aktay, Suat Yıldız, Ertan Hamitoğlu, Zübeyde Gülsüm, Suzan Gezici, Ahmet Altınışık, Bingüzel Ulu, Filiz Aydın, Yaşar Gökdemir gözaltına alınmıştı.

MANİSA’DA 3 TUTUKLANDI

16 Mayıs’ta Manisa’nın Turgutlu ilçesinde gözaltına alınan 8 kişi de polis ifadelerinin ardından adliyeye sevk edildi. 8 kişiye, yerel seçim döneminde seçim aracından “Beritan” isimli Kürtçe şarkıyı çaldıkları için “örgüt propagandası yapmak” iddiası yöneltildi. 8 kişi tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edildi. Sulh Ceza Hakimliği, Hayri Söylemez, Işık söylemez ve Ahmet Akan hakkında tutuklama kararı verdi. 5 kişi ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

(HABER MERKEZİ)