Vigo kuryelerinin kontak kapatma eylemi 10. gününde

5 Nisan’dan bu yana kontak kapatma eylemleri yapan Getir’e bağlı Vigo kuryeleri Kadıköy Kozyatağı’ndaki Nidakule’deki şirket önünde bir araya geldi. Kuryeler yarın TBMM önünde basın açıklaması yapacak.

Motokuryeler paket başı sistemin hız yapmaya teşvik ettiğini ve ölüme sürüklendiklerini belirtti. Patronla görüşme talep eden kuryelerin talebi reddedildi.

Birgün’de yer alan habere göre motokuryeler, patron görüşme talebini kabul edene kadar genel merkez önündeki bekleyişlerini sürdüreceklerini söyledi.

Eyleme katılan Turizm Eğlence ve Hizmet İşçileri Sendikası (TEHİS) Başkanı Tolga Kubilay Çelik burada yaptığı açıklamada sistem değişiminin, şirketin sunduğu sözleşmeye aykırı olduğunu belirtti. “Şirket ile kuryeler arasında imzalanan sözleşmede saatlik ücret garantisi var. Şirket, bu sözleşmeyi tek taraflı olarak değiştirdi” diyen Çelik, paket başı ücret sisteminin motokuryelerin hem canlarını tehlikeye atacağını hem de aldıkları ücreti düşüreceğini vurguladı. Çelik, “Şirket saatlik çalışma sisteminden parça başı ücret sistemine geçerek ocak ayında yapmış olduğu zammı da geri almış oluyor aslında” diyerek paket başı ücret sisteminin patronlar açısından en kârlı sistem olduğunu kaydetti.

ŞİRKET SÖZLEŞMEYİ TEK TARAFLI DEĞİŞTİRDİ

TEHİS Başkanı Çelik; sistem değişiminin, şirketin sunduğu sözleşmeye aykırı olduğunu kaydetti. “Şirket ile kuryeler arasında imzalanan sözleşmede saatlik ücret garantisi var. Şirket, bu sözleşmeyi tek taraflı olarak değiştirdi” diyen Çelik, paket başı ücret sisteminin motokuryelerin hem canlarını tehlikeye atacağını hem de aldıkları ücreti düşüreceğini belirtti. Çelik, “Şirket saatlik çalışma sisteminden parça başı ücret sistemine geçerek ocak ayında yapmış olduğu zammı da geri almış oluyor aslında” diyerek paket başı ücret sisteminin patronlar açısından en kârlı sistem olduğunu kaydetti. Çelik, “Vigo, yaptığı sözleşmeye aykırı olarak sektörde paket başı sistemin yaygın olduğunu öne sürerek bu sisteme geçmeye çalışıyor. Bu sistem sayesinde patronlar olası bir kaza durumunda herhangi bir sorumluluk almıyorlar. Bu sistem aynı zamanda motokuryelerin iş cinayetlerinde ölmesinin başlıca sebebidir” dedi.

Getir’in anlaşmalı olduğu kurumsal şirketlerle yüzde 38, restoran gibi daha küçük işletmelerle ise yüzde 40’a varan anlaşmalar yaptığını söyleyen Çelik, “Bir paket 500 liraysa Getir, sadece anlaşma yaparak bu paketin 200 lirasını alıyor zaten. Almanya, İngiltere, ABD gibi ülkelerde şube açan uluslararası bir kurumdan bahsediyoruz. Kendi sermayelerini artırmak için ilk saldırdıkları yer işçilerin cebi oluyor. Yoksa Getir’in parası mı yok?” dedi.

“Bizler biliyoruz ki kâr etmek amacıyla ilk olarak işçinin cebine bakılması hâkim konjonktürden bağımsız bir durum değil. Bugün işçi, işsiz, emekli herkesin cebindekine el koyma atağı Getir’de ve onun taşeron şirketi olan Vigo’da devam ediyor” diyen Çelik bu düzene karşı da mücadele ettiklerini kaydetti.

(HABER MERKEZİ)