Akbelen’de direniş sürüyor: “Katil Limak Akbelen’den defolsun”

Muğla’nın Milas ilçesine bağlı İkizköy’de toprağa, suya, zeytinliklere sahip çıkmak için 874 gündür nöbet tutan Akbelen halkı bir kez daha kitlesel bir buluşma gerçekleştirdi. Jandarma engeline rağmen yapılan eylemde, “Vazgeçmeyeceğiz. Haklı davamızdan dönmeyeceğiz” dendi.

“Akbelen’de Zeytincilik Kanunu çiğneniyor. Evlerimizde çatlayan duvarlarımıza rağmen her gün dinamitler patlatılıyor. Köylüye yapılan baskılar sürüyor” diyen halk ve ekoloji mücadelesi yürütenler bir kez daha Akbelen’de buluştu. Akbelen’de Zeytincilik Kanunu’nun çiğnendiğinin altını çizen İkizköylüler, her gün patlatılan dinamitler nedeniyle evlerin duvarlarında çatlaklar oluştuğunu anlattı. Birçok kentten Akbelen’e ulaşmak isteyenler Akbelen yolunda jandarma tarafından durdurularak keyfi olarak uzun süre bekletilirken ısrar sonucu Akbelen Ormanı’nda buluşma gerçekleşti.

“TOPRAKLARIMIZI ALAMAYACAKLAR”

Çadır nöbetinin 874. gününde gerçekleştirilen buluşmada, patlatılan dinamitlere isyan eden İkizköy’den bir kadın evlerinin sürekli sarsıldığını, çatlaklar oluştuğunu söyledi. Yaşlı anne ve babası olduğunu evlerinin yıkılması durumunda evin altında kalacağını anlatan İkizköylü kadın, “Çamlarımızı aldılar elimizden, topraklarımızı da alamayacaklar” diyerek direneceklerini vurguladı.

Akbelen’de daha önce nöbet tutulan alana Milas Kaymakamlığı tarafından prefabrik Jandarma Asayiş Noktası kurulduğu görülürken köylüler ve destek için gelenler yeni nöbet alanında bir araya geldi. Aydın, Denizli, İzmir ve Antalya’dan gelenler Milas girişinde araçlarda “kış lastiği olmadığı” bahanesiyle durduruldu. Bir saate yakın bekletilen yaklaşık 500 kişi daha sonra Akbelenlilerle buluşmak üzere yola devam etti.

Sabah erken saatlerden itibaren Milas-Ören karayolu üzerinde toplanan İkizköylüler, zaman zaman yoldan geçen maden kamyonlarının önlerini kesti. Sık sık “Limak, Akbelen Ormanlarından Defol”, “Akbelen Ormanları Yaşayacak” sloganları atıldı.

HALK BAKANIN GEÇİŞİNİ ENGELLEMEK İÇİN YOLU KAPATTI

Bu arada saat 11.00 civarlarında Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı’nın, Ören’deki yat çekek yeri açılışına gitmek için bölgeden geçeceği haberi alınınca halk yolu trafiğe kapattı. Halka saldıran jandarma karayolunda 200 metrelik koridor oluşturarak bakanın konvoyunun geçmesini sağladı.

Eyleme katılan köylüler, “Ekokırım Suç Mahalli” yazılı Türkçe ve İngilizce yaklaşık 100 metrelik bir şerit açarak, ormanının giriş kapısına gidip geri döndü.

AKBELEN GERÇEĞİ VE BAŞKA BİR ENERJİ MÜMKÜN RAPORU

Akbelen yeni nöbet alanındaki buluşmada Türkiye Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler ve Yeminli Mali Müşavirler Odaları Birliği (TÜRMOB) Başkanı Emre Kartaloğlu, “Akbelen gerçeği ve başka bir enerji mümkün” raporunu açıkladı. Akbelen ormanlarının önemine dikkat çeken Kartaloğlu, yaşanan doğa tahribatının yaratacağı tehlikelere işaret etti. Konuşma sırasında sık sık “Termik Santraller Kapatılsın Katil Limak Akbelen’den Defolsun” sloganı atıldı.

“EVLERİMİZ MEZARIMIZ OLMASIN”

Eylemde İkizköylüler adına konuşan İkizköy Çevre Komitesi Sözcüsü Necla Işık, 4 senedir toprakları, zeytinleri, ormanları, köyleri için mücadele ettiklerini hatırlattı, madenle İkizköy arasındaki tek kalkan olan Akbelen Ormanları’nın jandarma koruması altında kesildiğini söyledi. “Evlerimizin karşısında, sarsıntıdan çatlayan duvarlarımıza rağmen her gün dinamitler patlatılıyor” diyen Işık, her gün depremi yaşadıklarını, evlerinin mezarları olmasından korktuklarını kaydetti.

Bununla ilgili köylüler olarak şikâyette bulunduklarını ancak “kovuşturmaya yer olmadığı” kararı verildiğini aktaran Işık, evlerinde inceleme dahi yapılmadığını, çatlak ve yarık duvarlara bakılmadığını söyledi, “Güvenliğimizden sorumlu herkes sırtını bize, bizim acı gerçeklerimize döndü” diye belirtti.

“ZEYTİNCİLİK KANUNU’NU UYGULAYIN”

Zeytincilik Kanunu’na rağmen zeytinliklerinin yanında, iş makinelerinin çalıştığını vurgulayan Işık, “Yıllar önce tonlarca zeytinyağı hasadı yapan biz köylüler, şimdi evimizi zor geçindiriyoruz. Verimimiz yarı yarıya düştü. Akbelen’in içindeki zeytinlerin bir kısmına jandarma ve şirketin baskısı sebebiyle ulaşamıyoruz. Akıbeti bilinmeyen zeytinliklerimiz var. Akbelen’de kanunlar işletilmediği gibi, can güvenliğimiz de gözetilmiyor” dedi.

Yaşanan sorumluları arasında bulunan Milas İlçe Tarım Müdürlüğü, Muğla İl Tarım Müdürlüğü, Milas Kaymakamı, Muğla Valisi, Tarım Orman Bakanı İbrahim Yumaklı’ya seslenen Işık, “İki şirketin cebi doyacak diye biz köylüleri aç bırakmayın, mağdur etmeyin. Güvenliğimizi sağlayın. Akbelen’de Zeytincilik Kanunu’nu uygulayın. Çünkü eğer bu kanunu uygularsanız, biz zaten köyümüzde güvende olacağız. Bu topraklarda üreterek yaşamaya devam edeceğiz” diye konuştu.

“VAZGEÇMEYECEĞİZ, HAKLI DAVAMIZDAN DÖNMEYECEĞİZ”

Vazgeçmeyeceklerini vurgulayan Işık, “Bu haklı davadan dönmeyeceğiz. Topraklarımızı yıllardır satın almak isteyen YK Enerji’ye satmayarak, köyümüzü terk etmeyerek, fiili meşru mücadelemiz ve insanca onurlu bir yaşam için inadımız ile haklı mücadelemize devam ediyoruz. Köyümüzden, var olduğumuz topraklarımızdan, geçim kaynaklarımızdan vazgeçmiyoruz. Limak ve İçtaş köyümüzden gidene dek biz Akbelen’i terk etmiyoruz” dedi.

(HABER MERKEZİ)