Londra’da binlerce kişi Filistin’e destek yürüyüşü gerçekleştirdi

İngiltere’de Filistin’e destek yürüyüşü için 9’uncu kez bir araya gelen eylemciler, İsrail’in saldırısı altındaki Gazze’de ateşkes sağlanmasını talep etti.

İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırıları devam ederken İngiltere’nin başkenti Londra’da 14 Ekim’den bu yana Filistin ile dayanışma için her cumartesi sokaklara çıkan binlerce kişi 9’uncu kez bir araya geldi.

İngiltere Merkez Bankası ve finans kuruluşlarının bulunduğu kentin tarihi merkezi City’deki Bank bölgesinde toplanan kitle, Gazze’de kalıcı ateşkes talebini dile getirmek ve Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nde (BMGK) ateşkes talep edilen karar tasarısının kabul edilmemesini protesto etmek için parlamento binasına yürüdü.

EYLEMCİLERDEN BAŞBAKANA: SESSİZLİK SUÇA ORTAK OLMAKTIR

Birçok kurumun çağrısıyla Filistin’le dayanışma ve ateşkes çağrısı için 9’uncu kez bir araya gelen eylemciler İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarını durdurması ve Filistinlilere uygulanan ayrımcı politikaların son bulması isteğini yineledi.

Eylemciler, İngiltere hükümeti ve siyasetçilerinden, İsrail’e desteğini sona erdirmesini ve dünyada yapılan ateşkes çağrılarına katılması taleplerini dile getirirken ABD’nin BMGK’de veto oyu, İngiltere’nin ise çekimser oy vermesi protesto edildi. Eylemciler, “Ateşkes Hemen Şimdi” ve “Rishi, Sessizlik Suça Ortak Olmaktır” yazılı dövizler taşıdı.

(HABER MERKEZİ)