JINNEWS muhabiri Elfazi Toral serbest bırakıldı

HEDEP İstanbul İl Örgütü önünde haber takibi yaparken işkenceyle gözaltına alınan JINNEWS muhabiri Elfazi Toral, savcılık ifadesi ardından serbest bırakıldı.

Dün HEDEP İstanbul İl Örgütü önünde Gençlik Meclisi’nin basın açıklamasını takip eden JINNEWS muhabiri Elfazi Toral ile Demokratik Modernite çalışanı Sema Korkmaz ve HEDEP Gençlik Meclisi üyesi Edanur Aydoğdu polisler tarafından gözaltına alınmıştı. Sağlık kontrolleri sonrası Vatan Caddesi’nde bulunan İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne götürülen gözaltındaki üç kişinin dün ifadesi alındı. İfadeler sonrası Korkmaz ve Aydoğdu serbest bırakılırken Toral ise “2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na Muhalefet Etmek” iddiasıyla adliyeye sevk edildi.

MESLEKTAŞLARINDAN DAYANIŞMA

Çağlayan’da bulunan İstanbul Adliyesi’ne sevk edilen Toral’ın avukatı ile birlikte savcılık ifadesi alındı. Mezopotamya Kadın Gazeteciler Derneği (MKGD), Dicle Fırat Gazeteciler Derneği (DFG) üyeleri ile çok sayıda basın emekçisi Toral ile dayanışma göstermek için adliye önünde bir araya geldi.

SAVCILIK İFADESİ ALINDI

Toral ifadesinde, polisler tarafından işkence gördüğünü ve buna ilişkin hastaneden darp raporu aldığını belirtti. Raporda maruz kaldığı işkencenin tamamına yer verilmediğini belirten Toral, haber takibi yaparken gazeteci olduğunu belirtmesine rağmen polisler tarafından darp edilerek gözaltına alındığını ifade etti. Hem gözaltına alınırken hem de gözaltı aracında polisler tarafından işkenceye maruz kaldığını aktaran Toral, boynunda ve vücudunun kimi bölgelerinde darp izlerinin oluştuğunu dile getirdi. Toral ayrıca maruz kaldığı işkence nedeniyle polisler hakkında suç duyurusunda bulunacağını söyledi.

SERBEST BIRAKILDI

Toral, ifadesi ardından adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. Toral adliye çıkışında meslektaşları tarafından karşılandı.

(HABER MERKEZİ)