Mega Polietilen işçilerinin direniş çadırına saldırı

Adıyaman Besni’de iki ay boyunca ödenmeyen ücretlerini direnişle kazanan, sonrasında ise işten atılan işçilerin işe iade edilmesi ve elden verilen ücretlerin hesaplara yatırılmasını talep eden Mega Polietilen işçilerinin eylemi sürerken direniş çadırına saldırı gerçekleştirildi.

Birleşik Tekstil ve Dokuma ve Deri İşçileri Sendikası’nın (BİRTEK-SEN) X hesabından paylaşılan videoda, fabrika binasına giriş çıkış yapan bir grubun işçileri tehdit ettiği, çadıra taş atarak saldırdığı görüldü.

Direnişteki işçilere hakaret eden saldırganlar, direniş çadırının kaldırılması yönünde tehditlerde bulundu. Hakaretlere ve saldırı girişimlerine devam eden grup daha sonra fabrika içerisine girdi. BİRTEK-SEN, saldırganların “patronun paralı provokatörleri” olduğunu vurguladığı paylaşımda, işçilerin saldırılarla sindirilmeye çalışıldığını belirterek dayanışma çağrısı yaptı.

BİRTEK-SEN hesabından yapılan paylaşımda şu ifadelere yer verildi:

“Mega Polietilen patronu işi saldırganlığa vardırdı. Şimdi de paralı provokatörleri işçilerin üstüne salarak, direniş çadırını sökmek, tehditle, küfürle ve taş atarak işçileri sindirmeye çalışıyorlar. Sendika yöneticilerimiz ve evlerinde olan direnişçi işçiler fabrika önündeki direniş çadırına gitmek üzere yola çıktılar.

“Şimdi de magandalığa, sokak kabadayılığına bürünen bu işçi düşmanlığına pabuç bırakmayacağız!

“ #megap işçilerinin bu haklı ve onurlu mücadelesini boğmak isteyenlere karşı, tüm Besni halkına, emekten yana tüm güçlere dayanışma çağrısı yapıyoruz.”

(HABER MERKEZİ)