1 Mayıs gözaltı terörü Adana ve Mersin’de protesto edildi

Adana ve Mersin’de yapılan açıklamalarla, 1 Mayıs’ta gözaltına alınanların serbest bırakılması istendi.

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) Adana Şubeler Platformu, İstanbul’da 1 Mayıs’ta gözaltına alınanlara dair İnönü Parkı’nda açıklama yaptı. KESK Adana Şubeler Dönem Sözcüsü olan Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim Sen) Şube Sekreteri Cudi İmrek, gözaltılarla gözdağı verilmek istendiğini söyledi. İmrek, “İçişleri Bakanı gözaltılara, ev baskınlarına devam edileceği mesajı vererek mevcut iktidarın baskıdan, yasaklardan, keyfilikten ve milyonlara dayatılan sömürüden beslendiğini bir kez daha tescillemiştir” dedi. İmrek, “Gözaltına alınan herkes derhal serbest bırakılmalıdır” çağrısı yaptı.

Kaldıraç’tan Meryem Esmer de “Barikatlara taşınan irade gözaltılarla, baskılarla yıldırılamaz. Şimdi mücadeleyi ve örgütlenmeyi büyütmenin, direnişi yaymanın zamanıdır. Bütün arkadaşlarımızı alana kadar mücadelemiz sürecek” diye kaydetti.

Eğitim Sen Mersin Şubesi de gözaltındakilerin serbest bırakılması talebiyle sendika binasında açıklama yaptı. Eğitim Sen Mersin Şube Başkanı Mahmut Sümbül, “1 Mayıs gerekçesiyle yapılan gözaltı işlemlerinin hiçbir meşruiyeti yoktur” dedi.

(HABER MERKEZİ)